Yeni tanı depresyon hastalarında eşlik eden kronik hastalıkların uyku kalitesi ile ilişkisi
The relationship between sleep quality in patients with chronic diseases and newly diagnosed depression
- Tez No: 310049
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN MEVSİM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Psikiyatri, Family Medicine, Psychiatry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Yeni depresyon tanısı almış hastaların uyku kalitesine kronik hastalıkların etkisini saptamak amaçlanmıştır.Yöntem: Araştırmamız yeni tanı depresyonu olan 89 katılımcı ile kesitsel bir çalışma olarak tamamlanmıştır. Katılımcıların %44,9'unda (n=40) depresyona ek olarak bir veya daha fazla kronik hastalık saptanmıştır. Çalışmaya katılanlara gönüllü onam formu doldurulduktan sonra, sosyodemografik veri toplama formu, Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği uygulanmıştır.Bulgular: Araştırmaya dâhil edilen gönüllü 89 hastanın %58,4'ü kadın, %41,6'sı erkek olup yaş dağılımı 18?79 arası değişmektedir, yaş ortalaması 41,9 ± 16,5'tir. Katılımcıların %94,4'ünün sosyal güvencesi bulunmaktadır, % 52'si evli olup, %83,1'i ilde yaşamaktadır. Kronik hastalığı olanların %80'inde uyku kalitesi bozulmuşken, kronik hastalığı olmayanların %67,3'ünde uyku kalitesi bozulmuştur. İki grup arasında arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildir (p=0,664). Uyku kalitesi bozuk hastaların büyük çoğunluğunda orta ve şiddetli depresyon saptanmıştır (p=0,000). Kronik hastalığı olanlarda uykuya dalma zamanı daha uzun bulunmuştur (p= 0,008).Sonuç: Kronik hastalığı olanlarda uyku kalitesi daha çok bozulmuşken iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı fark olmayışı hasta sayımızın az olmasından kaynaklı olabilir, bu nedenle daha kapsamlı çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine sleep quality in patients with chronic diseases and newly diagnosed depressionMethods: A cross-sectional study was completed with 89 participants newly diagnosed depression . 44.9% (n=40) of the participants' had in addition to one or more of chronic disease, depression, respectively. Participants in the study consent form, after filling, sociodemographic data collection form, the Pittsburgh Sleep Quality Inventory, the Beck Depression Inventory, Beck Anxiety Scale.Conclusion: From 89 patients involved in the study. 58.4% of the volunteers were females , 41.6% were male and the age distribution varies between 18-79 mean 41,9 ± 16,5. 94.4% of the participants' social security and fame are, 52% married and 83.1% live in cities. Bad quality of sleep in 80% of those with chronic disease, while 67.3% of those without chronic disease thirds impaired sleep quality. The difference between the two groups was not statistically significant (p=0,664). The majority of patients with moderate and severe depression, sleep quality was bad (p=0,000). People with chronic disease needed longer time to fall asleep (p= 0,008).Results: Quality of sleep was worse in patients with chronic disease. While no statistically significant difference was present between two groups may be due to number of patients involved were not enough , more comprehensive studies should be made .