Ratlarda kardiyak iskemi/reperfüzyon hasarında deksmedetomidin ve ketaminin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of dexmedetomidine versus ketamine's effects on rat cardiac ischemia/reperfusion injury
- Tez No: 310093
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN BOZKIRLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Herhangi bir sebeple iskemi (MI, perkütan koroner girişim sonrası, kardiyak cerrahi sırasında) ve ardından reperfüzyon olduğunda genelde iskeminin süresine bağlı olarak antioksidan savunma mekanizmaları yetersiz kalır ve hücrelerde artan SOR' lar hasar meydana getirir. İskemik dokuların reperfüzyonu sırasında doku hasarına neden olan ve inflamatuar reaksiyonlar zincirini aktifleştiren sitokinler salınmaktadır. Bu çalışmada ratlarda kardiyak iskemi/reperfüzyon hasarında deksmedetomidin ve ketaminin etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı.Çalışmada deney hayvanı olarak kullanılan 18 rat; Grup I/R (n=6): kontrol, Grup I/R-K (n=6): ketamin, Grup I/R-D (n=6): deksmedetomidin olarak rastgele üç gruba ayrıldı. Kalpte 45 dk iskemi sonrası 120 dk reperfüzyon uygulanan ratların kalplerinden alınan doku örneklerinde, MDA, SOD, GSH-Px, IL-1ß, TNF-? düzeyleri ve hemodinamik parametreleri karşılaştırıldı.MDA ve GSH-Px düzeyleri; kontrol grubunda ketamin ve deksmedetomidin gruplarına göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Ketamin ve deksmedetomidin gruplarında ise benzer bulundu. SOD düzeyleri; ketamin ve deksmedetomidin grubunda kontrol grubuna göre anlamlı düşük bulundu. Ketamin ve deksmedetomidin grubunda benzer bulundu. IL-1ß sonuçları bütün gruplarda benzer bulundu.TNF-? seviyeleri; deksmedetomidin ve ketamin grubunda, kontrol grubuna göre anlamlı düşük bulundu. Deksmedetomidin ve ketamin gruplarında benzer bulundu.Deksmedetomidinin daha iyi kalp hızı kontrolü sağladığı ancak hipotansiyona neden olduğu, dolayısıyla kardiyak depresif etkisi nedeniyle klinik kullanımında dikkatli olunması gerektiği kanısına varıldı. Deksmedetomidin ve ketaminin miyokardiyal iskemi reperfüzyon hasarını azaltıcı etkilerinin benzer olduğunu gösteren sonuçlara ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
Depending on the duration of ischemia, reactive oxygen species related cellular injury may occur after I/R injury of various ethiology (MI, after percutaneous coronary intervention, during cardiac surgery). After that, free oxygen radicals increasing within the cell cause structural deterioration.Cytokines which activates a series of reactions that cause tissue damage and inflammatory response are released during reperfusion of ischemic tissues. In this study, we aimed to compare the effects of dexmedetomidine and ketamine on Ischemia/reperfusion injury.Eighteen rats are divided into three groups randomly, Group I/R (n=6):control, Group I/R-K (n=6): ketamine, and Group I/R-D (n=6): dexmedetomidine. Heart tissue samples were obtained following 45 minutes of ischemia and 120 minutes of reperfusion period for assessing MDA, SOD, GSH-Px, IL-1ß, TNF-? levels. Hemodynamic parameters were also compared.MDA ve GSH-Px levels were significantly higher in control group than ketamine and dexmedetomidine groups, however both parameters were similar in ketamine and dexmedetomidine groups.SOD levels were significantly lower in ketamine and dexmedetomidine groups than the control group. However, they were similar between ketamine and dexmedetomidine groups.IL-1ß levels were similar in all groups.TNF-? levels were significantly lower in ketamine and dexmedetomidine groups compared to control group. However, they were similar between ketamine and dexmedetomidine groups.Dexmedetomidine provides better heart rate control but causes hypotension. Therefore we believe taht its clinical use needs special attention because of this cardidepressant effects. It was concluded that dexmedetomidine and ketamine had similar effects on reducing myocardial ischemia reperfusion injury.