Lamaze felsefesine dayalı doğuma hazırlık sınıflarının doğum sürecine etkisi
The Effect of Education of Pregnant Women in Childbirth Education Classes Based on the Philosophy of Lamaze on Birth Process
- Tez No: 310125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Araştırma, Lamaze felsefesine dayalı doğuma hazırlık sınıflarının doğum sürecine etkisini değerlendirmek amacı ile deneysel ve prospektif olarak planlanmıştır. İstanbul'da bir hastanede Eylül 2010-Haziran 2011 tarihleri arasında yapılmıştır. İki aşamalı olarak yürütülen araştırmanın birinci aşaması çiftlerin eğitimi, ikinci aşama ise doğum sürecinin başlamasıyla birlikte doğum sonuna kadar gebeye bakım ve destek verilmesini kapsamaktadır. Gebeler eğitime eşleri veya doğumda kendilerine destek olacak kişi ile katılmıştır. Sınıflar en az dört en fazla yedi çiftten oluşmuştur. Eğitim süresi dört hafta olup, toplam 14 saat eğitim verilmiştir. Toplam 105 çift çalışma grubuna alınmıştır. 56 gebe normal doğum, 49 gebe sezaryenle doğum yapmıştır. Normal doğum yapıp, doğumlarında destek verilen 35 gebe çalışma grubunu, örneklem kriterlerine uyan 35 gebe de kontrol grubunu oluşturmuştur. Kontrol grubu standart bakım almıştır. Deney grubuna eğitimin etkinliğini değerlendirmek için ön test ve son test uygulanmıştır. Tüm gebelere doğum öncesi Bilgilendirilmiş Gönüllü Onam Formu, Doğum Öncesi Dönem Bilgi Formu, travayda ağrı algısı belirlemek için Görsel Kıyaslama Ölçeği (GKÖ), Travay Tanılama Formu, Doğum Eyleminde Duygusal Davranış Formu, Annenin Doğumu Algılaması Ölçeği (ADAÖ), Doğum Sonu Dönem Değerlendirme Formu uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This experimental and prospective research is planned to investigate the effect of childbirth education classes based on Lamaze philosophy on the process of labor. It is conducted in a hospital in Istanbul between September 2010 and June 2011. Research process includes two phases. First phase of the research consists the education of the couples and the second phase focuses on the care and support of pregnant women between the beginning and the end of labor. Pregnant women participated to the education classes with their husbands or the person who will support them during the process of labor. Classes were included 4 to 7 couples. Duration of education was 4 weeks and they were educated 14 hours in total. Research group of the study consist 105 couples. 56 of them gave vaginal normal birth and 49 of them gave cesarean birth. 35 pregnant women that were supported and gave normal birth were constituted experiment group and 35 pregnant women that were consistent with the sample criteria constituted the control group. Control group was taken standard care. Pre-test and post-test were implemented to the experiment group to evaluate the efficiency of the education. Informed Voluntary Approval Form, Prenatal Information Form, Visual Analog Scale (VAS) (to determine the perception innatal pain), Innatal Recognition Form, Innatal Emotional Behavior Form, Perceptions of Birth Scale (POBS) and Postnatal Evaluation Form were implemented to all 70 pregnant women.