Numerical solutions for the navier-stokes equations in primitive variables using finite-difference method
  1. Tez No: 8256
  2. Yazar: REA'D OMARİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNEVVER TEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
NAVIER-STOKES DENKLEMLERİNİN SONLU FARKLAR METODU KULLANARAK ORİJİNAL DE?İŞKENLER FORMUNDA ÇÖZÜMLERİ OMAR I, Rea'd Yüksek Lisans Tezi, Matematik Bölümü Tez Yöneticisi : Doç.Dr.Münevvşr TEZER Ocak 1990, 80 sayfa ÖZET Bu tezde, sonlu farklar yaklaşımı kullan.! Tarak, kesiti kare şeklinde ve üst duvarı hareketli olan bir kanal içindeki akışkan bir sıvının, zamana bağımlı, sıkıştın lamaz akımının çözümünü elde etmek için, Pressure-Poisson denklem metodu verilmektedir. Problem, zamana, bağımlı olup sayısal çözüm hız ve basınç cinsinden elde edilmektedir. Pressure-Poisson denkleminin Neumann sınır şartları için sayısal çözümleri düzgün bir ayrıklaştırma (mesh) kullanılarak elde edilmektedir. Bu problemin çözümünün varlığı, Poisson denkleminin menşeini ve Neumann sınır şartlarını bağlayan bir uygunluk şartının sağlanmasını gerektirir. Bu uygunluk şartı düzgün (v)ayrıklaştırı lan noktalarda otomatik olarak sağlanamaz. Böylece yakınsak olmayan. tekrarlanmış çözümlere sebep olur. Burada, basınç denklemini Neumann sınır şartları ile bu uygunluk şartım düzgün ayrıklaştı rılmış noktalarda sağlayarak çözmek için tutarlı sonlu farklar metodu kullanılmaktadır. Bu metod, hız ve basıncı üst duvarı hareketli kanalda hesaplamakta, bir başlangıç hızı alarak kullanılır. Basınç denkleminin çözümü, yalnız basıncı hesaplamak için değil, dolaylı olarak süreklilik denkleminin sağlanması için de kullanılmaktadır. Anahtar Kelimeler : Sonlu Farklar Metodu, \ Javier-Stokes denklemleri. (vi)
Özet (Çeviri)
NUMERICAL SOLUTIONS FOR THE NAV I ER- STOKES EQUATIONS IN PRIMITIVE VARIABLES USING FINITE-DIFFERENCE METHOD OMARI, Rea'd M.S. in Mathematics Department Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Münevver TEZER January 1990, 80 pages ABSTRACT In this thesis, the pressure Poisson equation method is given to obtain the solution for unsteady incompressible flow of a viscous fluid in a square cavity with a moving upper lid using finite-difference approximation. The problem is defined by unsteady Navier- Stokes equations and numerical solution is obtained in terms of velocities and pressure. Numerical solutions are obtained for the pressure Poisson equation with Neumann boundary conditions using a non-staggered grid. The existence of a solution for this equation requires the satisfaction of a compatibility condition which relates (iii)the source of the Poisson equation and the Neumann boundary conditions. This compatibility condition is not automatically satisfied on a non-staggered grids. Failure to satisfy the compatibility condition leads to non- convergent iterative solutions. Consistent finite- difference approximation for the pressure equation with Neumann boundary conditions are developed to satisfy the compatibility condition on non-staggered grid. The method is applied to calculate the velocities and pressure in a driven cavity when given the velocity field initially. Solution of the pressure equation not only provides the pressure, but also serves to indirectly satisfy the continuity equation. Keywords : FD method, N-S equations. (iv)