Aydın il merkezi ilköğretim okulu öğrencilerinde anemi ve nütrisyonel anemi prevalansının saptanması
The prevelance of anemia and nutrional anemia among the primary school children in Aydin city
  1. Tez No: 310279
  2. Yazar: EMİNE PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF ZİYA ARAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
AMAÇ: Aydın ili merkez ilköğretim okulu öğrencilerinde anemi ve nütrisyonel anemi sıklığını belirlemek.GEREÇ ve YÖNTEM: Aydın il merkezinde, 2008-2009 öğretim yılında, sosyo ekonomik düzeyi iyi, orta ve düşük sağlık ocağı bölgelerinde bulunan ve tabakalı rastgele örnek seçim yöntemine göre belirlenen ilköğretim okullarında eğitim gören 1-8. sınıf öğrencilerini kapsayan toplam 496 (%56'sı kız) öğrenci çalışmaya alındı. Çocukların yaş ortalamaları 10,2±2 idi. Aydın Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü'nden çalışma izni ve ailelerinden yazılı onam alındı. Anket formu velileri tarafından dolduruldu. Tüm çocukların fizik muayenesi, boy ve kilo ölçümü aynı çocuk doktoru tarafından yapıldı; kan örnekleri çocuk hemşiresi tarafından alındı. Serum örnekleri Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi biyokimya ve hematoloji laboratuvarlarında çalışıldı. İstatistiksel analizler için Kolmogorov-Smirnov testi, T testi Mann Whitney U testi ve kikare testi uygulandı.BULGULAR: Anemi, demir eksikliği (DE), demir eksikliği anemisi (DEA), B12 eksikliği ve B12 eksikliği anemisi prevalansı sırasıyla %15.7, %38.7, %8.3, %9.1, %0.8 saptandı. Folik asit eksikliğine rastlanmadı. Tüm anemilerin %42`si mikrositer, %58'i normositer; mikrositer anemilerin %45,5'u DEA idi.
Özet (Çeviri)
AIM: To determine the prevelance of anemia and nutritional anemia among the primary school children in Aydın city center.MATERIAL AND METHOD: In Aydın city center, totally 496 students (56% of them were girls), choosen using stratified random sampling method from the primary schools located in socioeconomically low, medium, high primary health care center regions, were enrolled to the study. The mean values age of the students was 10,2±2. The permission for the study was taken from the Aydın office of the governor and from the directorship of the national education, also written informed consent was taken from the families. The questionnaire form was filled by the parents. All the children?s physical examination, weight and height measurements were performed by the same pediatrician, the blood samples were taken by the child nurse. The serum samples were studied in the biochemistry and hematology laboratories of Adnan Menderes University Medical Faculty. Statistical analysis was performed using Kolmogorov-Smirnov test, student t test, Mann Whitney U test and chi-square test.RESULTS: The prevelance of anemia, iron-deficiency (ID), iron-deficiency anemia (IDA), vitamin B12 deficiency and vitamin B12 deficiency anemia were 15,7%, 38,7%, 8,3%, 9,1%, 0,8%, respectively. No folic acid deficiency was detected. Among the anemias, 42% of them were microcytic, 58% of them were normocytic and the 45,5% of the microcyctic anemias were IDA.