Sıçanlarda deneysel siyatik sinir akut kompresyon modelinde memantin hidroklorürün akut etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of mematin hydroclorur in acute sciatic nerve compression model in the rats
  1. Tez No: 310280
  2. Yazar: HAKAN AK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TURGUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
VII. TÜRKÇE ÖZETKompresyon tipi sinir yaralanmaları sinir yaralanmalarının üçüncü en sık sebebini oluşturmaktadır. Özellikle cerrahi girişime uygun aday olmayan hastalar periferik sinir cerrahisi kliniklerinde sorun oluşturmaktadır. Bu tip hastaların tekrar iş gücüne kazandırılması zaman ve maddi kazanç kaybına neden olmaktadır. Günümüze kadar çeşitli çalışmalarda sinir rejenerasyonunun arttırmak amacıyla nörotropik faktörler, sterodiler, hormonlar ve manyetik alan uygulaması gibi çeşitli yaklaşımlar mevcuttur. Memantin dünyada ve ülkemizde Alzhemier hastalığında reçete edilmektedir ve yakın zamanda da perifeirk sinir sisteminde çalışılmaya başlanmıştır. Özellikle nöropatik ağrı ve fantom tipi ağrı çalışmalarında denenmiştir. Ancak memantinin akut sinir yaralanmasında özellikle akut dönemde etkinliğini değerlendirecek bir çalışma mevcut değildir. Bu çalışmada sıçanlarda deneysel akut sinir kompresyonu oluştulmuş ve memantinin akut dönemdeki etkinliği araştırılmıştır. Çalışma sıçanlardan oluşan 4 grupta yapıldı. Birinci grup yalancı operasyon grubu olup bunlarda sadece siyatik sinir disseksiyonu yapıldı. İkinci grupta siyatik sinir disseksiyonun ardından otolog kanla intranöral hematom oluşturuldu. Üçüncü ve dördüncü gruplarda ise akut kompresyon oluşturulduktan sonra deneklere 7 gün boyunca parenteral yoldan düşük ve yüksek doz memantin verildi. Denekler 7. günün sonunda eğik düzlemde yürütüldü ve buradan siyatik sinir fonksiyonel endeksleri hesaplandı. Daha sonra deneklerin siyatik sinirleri alındı ve biyokimyasal incelemeye tabii tutuldu. Biyokimyasal incelemede dokuda siklooksjenaz-2 ve tümör nekrozis faktör alfa düzeyleri ölçüldü. Histolojik olarak toluidin blue ve S100 ile değerlendirme yapıldı. Sonuç olarak memantinin akut sinir yaralanmasında klinik ve biyokimaysal tetkiklere göre anlamlı bir etki sağlarken histolojik değerlendirmede yüksek dozun rejenerasyon üzerine zararlı etki oluşturduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları memantinin akut sinir hasarı üzerine etkileri hakkında bir genelleme yapılabilmesi için yeterli olmayıp daha ileri çalışmalara gereksinim mevcuttur.VIII. ANAHTAR KELİMELERAkut sinir yaralanması, intranöral hematom, memantin, siyatik sinir fonksiyonel endeksi, sikloksijeaz-2, tümör nekrozis faktör alfa, Toluidin mavisi, S100
Özet (Çeviri)
X. ABSTRACTCompression is the third most common cause of peripheral nerve injury. Patients those are not suitable for surgical approach sometimes may be problematic for clinics of peripheral nerve surgery. Regain of these patients to active work-up causes loss of time and lots of money. Until today, neurotrophic factors, steroids, hormones, and application of magnetic field have been used in various studies to increase nerve regeneration. Memantine has been prescribed especially for Alzheimer disease both in the world and our country. Recently, memantine has been begun to be studied in peripheral nerve system studies. It has been used especially in neuropathic pain and phantom type pain studies. However, it has not been studied in acute nerve injury studies for effects of acute period. In this study we evaluated the acute effects of memantine in acute nerve compression injury. This study performed in four rat groups. First group was the sham-operated group and in them only sciatic nerve dissection was performed. In the second group intraneural hematoma was been performed with otology blood taken from its tail after sciatic nerve dissection. In the third and fourth group memantine has been injected for 7 days in low and high doses parenterally after performing acute nerve compression. After 7 days, rats were been tracked at oblique plane and their sciatic nerve functional index have been calculated. After that, their sciatic nerves have been excised for biochemical evaluation. In the biochemical evaluation, cyclooxgenase-2 and tumor necrosis factor-alpha levels of tissues have been calculated. In the histological examination, tissues were examined with toluidin blue and S100 under electron microscope. In conclusion, our clinic and biochemical findings support the positive effect of memantine hydroclorure on acute nerve injury, however in the light of the histological findings it is clear that high dose memantine has a harmful effect on regeneration in the acute perior after acute nerve compression. It is not possible to make a general comment with our findings, further studies will be needed.XI. KEY WORDSAcute nerve injury, intraneural hematoma, memantine, sciatic nerve functional index, cyclooxygenase-2, tumor necrosis factor-alpha, toluidin blue, S100.