Caco-2 hücre hatları aracılığı ile oluşan anjiogenezin hiperforin yolu ile inhibisyonu
Inhibition of angiogenesis caused by caco-2 through hyperforin
- Tez No: 310283
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM YENİSEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bitkilerin tedavide kullanımları insanlık tarihi kadar eskiye dayanmaktadır. Bitkilerden türetilen yeni bir kanser ilacının, kemoterapötik ajan olarak kullanılabilmesi için elde edileceği bitkiden kafi derecede bol üretilebilmesi, önemli ölçüde anti-tümöral aktivitesi olması ve aynı zamanda da toksisite göstermemesi gereklidir.Anjiogenez, hali hazırda var olan kan damarlarından, yeni kan damarlarının oluşumu olup; anjiogenez için en spesifik testlerden biri endotelyal hücrelerin üç boyutlu yapılar (tüp benzeri yapılar) oluşturmasının ölçülmesidir. Anti-anjiogenik bir ilacın, sadece tümör hücreleri damar yapısına ait olan endotel hücrelerin büyümesini spesifik olarak inhibe ederek, tümörün büyümesini engellemesi umulmaktadır.Hiperforinin başlıca bileşeni olduğu açilfloroglukinol tipi bileşikler, St John's wort bitkisinde en çok bulunan gruptur. Birbiri ile ilişkili bir çok araştırma hiperforinin antikarsinojenik, antiproliferatif, proapopitotik, antiinvaziv ve antimetaztatik etkilerinin toplamı olan antineoplastik gücünü göstermiştir.Bizim bu çalışmada amacımız; hiperforinin, anti-tümöral ve anti-apoptotik etkilerinin hücresel düzeyde incelenmesi, hiperforinin, Caco-2 hücre hatlarının Huvec hücrelerinde oluşturduğu anjiogenezi nasıl etkilediğinin gösterilmesi, ayrıca hiperforinin kanserli hücrelerin yayılımında ve metastaz oluşturmasında çok önemli olan tümör hücrelerinin proliferasyonlarını ve hücrelerin canlılığını nasıl etkilediğinin gösterilmesidir.Araştırmamızda Caco-2 hücrelerinin Huvec hücrelerinde yeni kan damarları oluşumunu (tübe benzer yapıların) tetiklediği ve bunun hiperforin yolu ile inhibe edildiğini, hiperforinin; tümör hücrelerinin Huvec hücrelerinde indüklediği proliferasyonu da engellediğini, hiperforinin doza bağlı olarak Caco-2 hücrelerinde canlılığı önemli ölçüde azalttığını, tümör hücrelerinin besiyerine hiperforinin değişik konsantrasyonları eklendikten sonra elde edilen ortam besiyerinin artan konsantrasyonla artan bir şekilde Huvec hücrelerinin proliferasyonunu inhibe ettiğini ve hiperforinin artan konsantrasyonları ile birlikte apoptotik hücre oranını artırdığını gözlemledik.Bütün bu bilgilerin ışığında toksisitesi çok düşük olan ve doğal olarak bulunabilen hiperforinin anti-anjiogenik etkilerinin saptanması yoluyla yakın gelecekte insanlarda kanserlerin tıbbi olarak önlenmesi ve tedavi edilmesinde ilerleme kaydedileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The use of plants in treatment of diseases dates back to ancient times. A new anticancer drug derived from plants should be able to be obtained in large quantities and have sufficient anti-tumour effects and should not have toxicity so that it can be used as a chemotherapeutic agent.Angiogenesis is formation of new blood vessels from already available vessels and one of the most specific tests for angiogenesis is to measure three dimensional tube-like structures created by endothelial cells.It is expected that an anti-angiogenic drug inhibits only proliferation of endothelial cells of the tumour cells and thus prevents tumour growth.Phloroglucinol compounds, the leading element of hiperforin, are most found in St John?s wort. Many studies have shown anti-neoplastic power of hiperforin involving its anti-carcinogenic, anti-proliferative, pro-apoptotic, anti-invasive and anti-metastatic effects.The aim of this study was to investigate anti-tumour and anti-apoptotic effects of hyperforin on cells, to show how hyperforin affects angiogenesis in Huvec cells caused by Caco-2 cell lines and to reveal how hyperforin affects tumour cell proliferation and cell viability which play an important role in invasion of cancerous cells and metastases.We found that Caco-2 cells triggered formation of new vessels (tube-like structures) and that hiperforin inhibited this formation, prevented proliferation in Huvec cells induced by tumour cells and decreased viability of Caco-2 cells depending on its dose. In addition, increased concentrations of the conditioned medium obtained through adding various concentrations of hyperforin to tumour cell conditioned medium increasingly inhibited Huvec cell proliferation and higher concentrations of hyperforin increased the rates of apoptotic cells.It can be concluded that anti-angiogenic effects of hyperforin, found in the nature and having low toxicity, should be investigated, which can contribute to prevention and treatment of cancer in the future.