Ambliyopi tedavisinde başarıyı etkileyen faktörler
The factors affecting the success of treatment in amblyopia
  1. Tez No: 310284
  2. Yazar: AYKUT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN BAHAR ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
AMAÇ: Ambliyopi tedavisinde kapama yönteminin etkinliği ve başarıya etki eden faktörleri belirlemekGEREÇ VE YÖNTEM: Ocak 1997 ile Haziran 2011 tarihleri arasında unilateral ambliyopi nedeniyle kapama tedavisi yapılan 173 hastanın kayıtları retrospektif olarak incelendi. Tedavi başlangıcındaki yaşın, başlangıç görme keskinliğinin, ambliyopi tipinin, kapama süresinin(tam gün, kısmi) ve refraksiyon kusurunun başarı ve son görme keskinliği üzerine etkisi araştırıldı.BULGULAR: 173 hastanın 74'ü(%42,8) anizometropik, 56'sı(% 32,4) strabismik , 43'ü ( % 24,9 ) strabismik-anizometropik ambliyopiliydi. Ortalama tedaviye başlama yaşı 6,18 ± 1,50 yıl ( 3-10 yıl) ve ortalama takip süresi 44,35 ± 27,17 ay ( 24-128 ay) idi. Tedavi sonunda görme keskinliğinde 3 ve üzerinde sıra artışı olan hasta sayısı 142 ( % 82,1) olup başarı strabismik-anizometropik grupta diğer iki gruba göre anlamlı düzeyde daha düşük saptandı ( p= 0,003). Görme keskinliğindeki ortalama artış gruplar arasında benzer bulundu ( anizometrik ambliyopide 0,41 ± 0,37 logMAR, strabismik ambliyopide 0,36 ± 0,23 logMAR, strabismik-anizometropik ambliyopide 0,39 ± 0,24 logMAR).
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To evaluate the efficacy of occlusion treatment and the factors affecting the success of treatment in amblyopiaMATERIALS AND METHODS: The records of 173 patients who were treated for amblyopia by occlusion of the fellow eye between January 1997 and June 2011 were reviewed retrospectively. Age and level of visual acuity at initiation of treatment, type of amblyopia, occlusion time ( full-time, part-time ) and refractive errors on success rate and visual outcome were evaluated.RESULTS: Seventy four ( % 42,8 ) out of 173 patients were found to have anisometropic amblyopia. Fifty six ( % 32,4 ) patients had strabismic amblyopia and forty three ( % 24,9 ) patients had strabismic-anisometropic amblyopia. The mean age of the patients was 6,18 ± 1,50 years ( range between 3 - 10 years ) and the follow-up time was 44,35 ± 27,17 months (range between 24 - 128 months ). In 142 of the patients ( % 82,1 ), the visual acuity improved at least 3 lines at the end of the treatment . The success rate of treatment was significantly lower in patients with strabismic-anisometropic amblyopia ( p= 0,003). The mean visual acuity improvements were similar among the groups ( anisometropic amblyopia 0,41 ± 0,37 logMAR units, strabismic amblyopia 0,36 ± 0,23 logMAR units, strabismic-anisometropic amblyopia 0,39 ± 0,24 logMAR units ).