Sigaranın akciğer volüm ve kapasiteleri üzerindeki etkisinin spirometrik metodla araştırılması
  1. Tez No: 3103
  2. Yazar: MUSTAFA KELLE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ORHAN DENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
-43- û*ZET Bu çalışma, Üniversitemiz personelinden sigara içen ve içmeyen toplam 120 kişi üzerinde yapıldı. Denekler sigara iç me sürelerine ve biyometrik özelliklerine göre 3 grup halinde incelendi. Tüm bireylerin spirometrik parametreleri GODART EXPIR0GRAPH cihazı ile ayrı ayrı ölçüldü. Sigara içen ve aynı biyometrik özelliklere sahip siga ra içmeyen kişilerin saptanan spirometrik parametreleri karşı laştırıldı. 10 yıldan az süreyle sigara içenlerin MSK, FRK,IK, 10-20 yıl süreyle sigara içenlerin PRK, ZVK, ZVK /VK, RV, RV/TAK ve 20 yıldan daha fazla süreyle sigara içenlerin ise 2RK, MSK, ZVK, ZVK^VK, RV, RV/TAK değerlerinde önemli deği şiklikler saptandı. Sonuç olarak; sigaranın solunum fonksiyonu üzerinde ö- nemli etkileri olduğu ve spirometrik parametrelerde meydana gelen değişikliklerin sigara içme süresiyle orantılı bir şe kilde arttığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
-44- SUMMARY This study had been done among 120 smokers and non- smokers in our University. They were separated in to three groups according to their smoking period and biometric. pro perties. The spirometric properties of each person was calcu lated by GODART EXPIRO&IAPH separately. Spirometric properties of smokers and nonsmokers with the same biometric properties were compared. Important diffe rences were found between the values of, MBC, PRO, IC of peop le smoking less than 10 years; PRO, PEV, FEV /VC, RV, RV/TLC of people smoking 10-20 years; PRO, MBC, FEV, FEV /VK, RV, J» JLm RV/TLC of people smoking more than 20 years. It was found that smoking had important effects on Lung functions and the changes in spirometric functions were proportionaly increased by smoking period.