Plasenta yapışma anomalili olgularda spesifik MRI bulguları ve değerlendirme sonuçları
Specific mr findings of abnormal placenta invasion cases and evoluation of mr findings
  1. Tez No: 310309
  2. Yazar: UMUT ÖZGÜNALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVRA ELMAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde görülme sıklığı rölatif olarak artmış olan Plasenta İnvazyon Anomalileri tiplerine göre ciddi komplikasyonlara yol açmakta, doğum öncesi invazyon varlığının belirlenmesi ve tipinin açıklanması doğumu gerçekleştirecek hekim açısından büyük önem taşımaktadır. Yakın bir geçmişe kadar plasenta değerlendirilmesi yalnızca US ile sağlanırken teknolojik gelişmeler ile doppler US ve MRG bu patoloji gurubunda daha yaygın kullanılmaya başlamıştır. Çalışmamızın amacı Plasenta İnvazyon Anomalileri saptanmasında MRG'nin sensitivite ve spesifitesini saptamak ve değerlendirmeye yardımcı MRG bulgularını belirlemektir.Bu amaçla Nisan 2007 ile Haziran 2011 tarihleri arasında, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümüne başvuran, plasenta akreta için major risk faktörü olan, yaşları 21 ile 43 arasında (ortalama yaş: 33.2) değişen, gebelik haftası 23?24 hafta ile 39-40 hafta arasındaki (ortalama hafta: 33.92) toplam 89 olgu plasenta akreta varlığının belirlenmesi amacıyla ünitemizde manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile incelenmiştir. Dış merkezlerde opere olan veya patoloji raporları bulunmayan 28 olgu çalışmadan çıkarılarak ve çalışma kapsamına 61 hasta alınmıştır.MRG incelemeleri 1,5 T superkonduktif magnet ile (Vision Siemens), 3 düzlemde (aksiyel, koronal ve sagital) true-FISP, HASTE, TSE T2A, FS-FLASH, GRE ve T1A sekansları kullanılarak yapılmıştır. MRG'de; plasenta previa tipi (yok / total / subtotal / alçak yerleşimli), uterin bulging (var/ yok), T2AG'de plasenta sinyal intensitesi (homojen / heterojen ), T2AG'de karanlık bant (var / yok ) ve uterus-mesane ara yüzü bütünlüğü (normal / tutulmuş), myometrium bütünlüğü (normal / kesilmiş ) ve bu bulgulara göre MR tanısı not edilerek, tüm sonuçlar histopatolojik tanı ile karşılaştırılmıştır.Çalışmamızda PIA saptanan olgularda anne yaşı ortanca değeri 34 olarak saptandı. Gebelik haftası, gravida ve a/c operasyon öyküsü ile PIA arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Parite sayısı, s/c operasyon öyküsü, plasenta previanın bulunması, uterin bulging izlenmesi, plasenta sinyal intensitesinin heterojen olması, T2AG'lerde karanlık bant izlenmesi, uterus mesane arayüzünün silinmesi ve miyometrium bütünlüğünün kesintiye uğrması ise çalışmamızda PIA açısından anlamlı olarak saptanan bulgulardır.Sonuç olarak MRG yüksek sensitivite ve spesifite değerine sahip olması nedeni ile PIA saptanması ve değerlendirlmesinde güvenle kullanılan bir tanı yöntemidir. İnceleme sırasında kontrast madde (Gd) kullanımı invazyon tipinin belirlenmesinde sensitiviteyi arttırmaktadır, ancak fetustaki etkilerinin bilinmemesi nedeni ile kullanılması tartışmalıdır.
Özet (Çeviri)
Invasive Anomalies of the placenta leads to serious complications.Today there is a relative increase in the incidence of this patology . Pre-natal determination of presence and the type of the invasion has a great importance for the physician to perform the birth. Until recently, evaluation of the placenta was performed with the US and Doppler US.Today in this pathology group, MRI began to be used more widely as a complementary metod . The purpose of this study is to determine the sensitivity and specificity of MR in the detection of Placental Invasion Anomalies and help to evaluate the deterministic MR imaging findings.For this purpose, between April 2007 and June 2011, 89 patients with major risk factor for placenta accreta examined Obstetrics and Gynecology Department of EGE University. Patients was aged between 21 and 43 (average age: 33.2), ranging from 23-24 weeks to 39 weeks of pregnancy (per week: 33.92). This patients in order to determine the presence of placenta accreta , were investigated with magnetic resonance imaging (MRI) at our department of Radiology . 28 cases, were operated by external centers and removed from the study.MRI investigation is performed by 1.5T superconductive magnet (Siemens Vision), with 3 planes (axial, coronal, and sagittal), true-FISP, HASTE, FS-FLASH, TSE T2-weighted, GRE and T1-weighted sequences. We considered placenta previa type (no / total / subtotal / low-seated), uterine bulging (yes / no), T2 weighted images placental signal intensity (homogeneous / heterogeneous), T2 dark band (yes / no), and lost of uterine-bladder interface (- / + ), the integrity of myometrium (normal / currupted), and all the results were compared with histopathological diagnosis.According to our study; the median value of the maternal age of PIA (placenta invasion abnormality) cases was found to be 34. Between the presence of PIA and the week of pregnancy, gravity number and history of curettage operation, a significant relationship is not found. Study findings which are statistically identified as significant terms of the PIA are; the number of parity, the story of the s/c operation,the presence of placenta previa, uterine bulging, heterogeneous placenta signal intensity, presence of T2 dark band , loss of the uterus and bladder interface and interruption of the myometrium.As a result, MRI is a safely diagnostic method for the evaluation of PIA with high sensitivity and specificity. During the examination, contrast (Gd) agent application; increases the sensitivity and determines the type of invasion, but according to the current literature its effects to the fetus is controversial.