Yeşilyurt (Trabzon) heyelanının jeoteknik özelliklerinin araştırılması ve geriye dönük analizlerle şev destek dizaynı
Geotechnical investigation on Yeşilyurt (Trabzon) landslide and slope support design using by back analysis
  1. Tez No: 310346
  2. Yazar: BİLGEHAN KUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, Trabzon ili Yeşilyurt köyü ve çevresi heyelan potansiyeli açısından incelenmiştir. Çalışma arazi gözlemleri/ölçümleri ve laboratuvar testleri olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Arazi çalışmaları sırasında elektrik-özdirenç, sismik kırılma ve yer radarı yöntemleri uygulanmış ve ana kaya derinliğinin yüzeyden itibaren 5-7 metre arasında değiştiği belirlenmiştir. Yaklaşık olarak 2-6 metreler arasındaki düşük özdireç değerleri ise bu zonda suyun varlığını işaret etmektedir. Laboratuvar çalışmalarında, zeminin fiziksel ve dayanım parametreleri belirlenmiştir. Tane boyu analizi zemin örneklerinin %7-25 çakıl, %25-41 kum, %18-22 silt ve %30-35 kil boyutu malzemelerden oluştuğunu göstermektedir. İnce taneli malzeme örneklerinin özgül ağırlıklarının 2.71-2.77 arasında olduğu tespit edilmiştir. Likit limit %45 ile %56 arasında ve plastisite indisi %19.4 ile %27.1 arasında olduğu belirlenmiştir. Kohezyon 44-56 kPa arasında ve içsel sürtünme açısı değerleri 8-15° arasında kaydedilmiştir. Çalışmada, saha ve laboratuvar çalışmaları sonuçları kullanılarak stabilite analizleri iki boyutlu Slide 5.0 bilgisayar programı ile yapılmıştır, geriye dönük destek tasarım analizleri sonucunda alt kotta bulunan şevin duraylı hale gelmesi için 60 metrelik (ana kaya içerisine kadar) ve her biri 420 kN kapasiteli 5 adet ankraj, üst kotun duraylı hale gelebilmesi için ise 35 metrelik (ana kaya içerisine kadar) ve her biri 80 kN kapasiteli 6 adet ankraj önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Yeşilyurt village (Trabzon) was evaluated by considering to the landslide potential. The studies including determination of geotechnical properties of the soils were conducted in two stages: field observations/measurements and laboratory tests. With the seismic surveys, during the field surveys, were made electrical-resistivity method. During field studies, the electrical-resistivity, seismic refraction and ground penetrating radar methods were applied, and varied between 5-7 meters from the surface to the depth of the bedrock. Between the low resistivity values of approximately 2-6 meters, indicating the presence of water in this zone. In the laboratory studies, physical and strength parameters of the soils were determined. Grain size analysis show that the soil samples are composed of 7-25 % gravel, 25-41 % sand, 18-22 % silt and 30-35 % clay size materials. Specific gravity of the samples in the fine grained materials is determined about 2.71-2.71. Liquid limits are between 45.3 % and 56.6 %, and the plasticity index extended from 19.4 % to 27.1 %. The values of cohesion and friction angel were recorded as between 44 and 56 kPa, and 8-15 respectively. In the study, stability analysis were performed by using the results of the field and laboratory studies with two dimensional slide (X) computer program, as a result of a retrospective support-design analysis, 5 units (to bedrock) of 60meters in length,with a capacity of 420 kN anchors in order to make stable on the lower levels of the slope and 6 units (to bedrock) of 35 meters in length, with a capacity of 80 kN anchors in order to make stable on the upper levels of the slope is proposed.