Bitümlü karışımların kırılma davranışlarının incelenmesi
The evaluation of the fracture behaviour of the bituminous mixutres
  1. Tez No: 310399
  2. Yazar: MERVE DEĞİRMENCİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRİYE İYİNAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, bitümlü karışımların kırılma davranışları incelenmiştir. Bitümlü karışımların yapısını bozan gerilmeler ve bu gerilmelerin yol açtığı bozulma türleri olan yorulma kırılmaları, tekerlek izi ve düşük sıcaklık kırılmaları açıklanmıştır. Bitümlü karışımların yorulma ve düşük sıcaklık kırılma davranışlarının modellenmesinden bahsedilerek, geleneksel yöntemlerden ampirik ve mekanistik kırılma yöntemleri incelenmiştir. Gelişen teknoloji ile beraber karışımların kırılma davranışlarının incelenmesinde farklı yaklaşımlar kullanılmaya başlanmıştır. Hasar mekaniğine bağlı yöntemler olan mikromekanik yaklaşım ile sürekli ortam hasar mekaniği yaklaşımları ile karışımların kırılma davranışlarının tahmin edilebildiği belirtilmiştir. Karışımlara kırılma mekaniği ilkelerinin sonlu elemanlar yöntemi ve ayrık elemanlar yöntemi yardımı ile nasıl uygulanıldığından bahsedilmiştir. Karışımların kırılma davranışlarının değerlendirilebilmesi için uygulanan deney yöntemleri açıklanmıştır. Kırılma mekaniğine bağlı deney yöntemleri SE(B), SCB ve DC(T) ile Superpave yöntemine bağlı deney yöntemleri IDT ve TSRST uygulanma yöntemleri belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the behaviour of the bituminous mixtures are examined. The stresses that cause deterioration in mixtures and fatigue fracture, rutting and low-temperature fracture are explained. The traditional methods, emprical and mechanistic, for the modelling of fatigue and low-temperature fracture behaviour of bituminous mixtures are examined. Developing technology, different approaches are used to evaluate fracture bahviours of the mixtures. Micromechanical approach and continuum damage mechanics are damage mechanics-based modellings that could predict the fracture behaviour of the mixtures. Fracture mechanics-based modelling with the helping of finite element methods and discrete element methods are mentioned. the experimental studies for evaluating fracture behaviour of bituminous mixtures are mentioned. The application methods for fracture mechanics-based experimental studies SE(B), SCB and DC(T) and Superpave-based experimental studies IDT and TSRST are expressed.