Endüstriyel kumanda sistemlerinde tasarım yöntemleri ve PLC ile gerçekleme
Design methods for industrial automated systems and PLC implementation
  1. Tez No: 310428
  2. Yazar: İREM KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALMAN KURTULAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, endüstriyel kumanda sistemlerinin modellemek ve gerçeklemekte kullanılan tasarım yöntemleri araştırılmış, yaygın olarak kullanılan otomat ve Petri ağları yöntemlerinin temel bilgileri verildikten sonra gerçek bir sistem üzerinde uygulaması ve gerçeklemesi yapılmıştır. Uygulama yapılan gerçek sistem, küçültülmüş bir demiryolu sinyalizasyon sistemidir. Uygulamada, Türkiye Cumhuriteti Devlet DemirYolları (TCDD) demiryolu sistemlerinde kullanılan sinyal, makas ve ray devreleri prensiplerinden faydalanılmıştır. Uygulamadaki amaç, sistem üzerinde iki trenin birbirlerine çarpmadan ilerlemesi için otomat ve Petri ağları yöntemleriyle tasarım yapmak ve bu tasarımı PLC koduna aktararak sistem üzerinde gerçeklemektir. Çalışmada, otomat ve Petri ağlarıyla ayrı ayrı tasarım yapılmış, bu tasarımların yapılış yöntemleri, matematiksel dönüşümleri ve PLC koduna aktarılma süreçleri anlatılmış, sistem performansı gözlenmiştir. Sonuç olarak, yapılan çalışma ile endüstriyel süreçlerde yaygın olarak kullanılan otomat ve Petri ağları modellerinin, tasarım ve gerçekleme aşamaları anlatılarak, aralarındaki farklılıklar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, general information about Automata and Petri Nets methods that are used widely to model industrial automated systems are given. In addition to, applications and a comparison between these methods are made over a real system. Application of the real system is a miniaturized railway signaling system. In practice, principles of the railway signal systems, switches and track circuits are utilized from the demands of the Turkish State Railways (TCDD). The aim of the railway application is operating two trains without collision by Automata and Petri Nets design methods. Furthermore, the implementation process of this methods to the PLC code is given and the performance of the system is observed. As a result, design and implementation of the Automata and Petri Nets methods that are used widely to model industrial automated systems are explained. In addition, the features and differences between this methods are evaluated.