Atık nikel kadmiyum pillerin geri kazanımına yönelik proses geliştirilmesi
Development of a recycling process for waste nickel cadmium batteries
  1. Tez No: 310443
  2. Yazar: ERHAN ÖZDUĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELKON TATLIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Doğal kaynakların rasyonel kullanımı alınan çevresel koruma tedbirleri sayesindeulusal ve uluslararası düzeyde çok önemli bir konu haline gelmiştir. Teknolojikgelişmeler büyük bir hızla devam ederken bütün dünya ülkeleri teknolojinin çevre ileuyumunu sağlamakta büyük çabalar sarf etmektedir. Bu ürünlerden biri de, üretim iletüketim miktarlarındaki sürekli artışlarla gündemdeki önemini gittikçe arttıranpillerdir. Pil atıkları, içerdikleri ağır metaller ve zararlı diğer kimyasal maddelersebebiyle tehlikeli atıklar sınıfına girmekte, su ve toprak kirliliğine sebep olmaktadır.Bu sebeple pillerdeki metallerin geri kazanımı çok önemlidir.Bu çalışmada, önemli pil türlerinden biri olan nikel kadmiyum pilleri incelenmiştir.Nikel sülfat, kadmiyum sülfat ve sudan oluşan, üç bileşenli karışımın 40 oC ve 80 oC'lerde faz diyagramlarını çıkartmak için çalışmalar yapılmıştır. Çalışmalar sonucunda eldeedilen faz diyagramları birleştirilmiştir. Elde edilen faz diyagramından nihai ürünlerCdSO4.H2O ve NiSO4.6H2O olmak üzere bir proses önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the precautions taken for environmental protection, rational utilization ofnatural resources has become a very important topic in national and international level.While the development of technology increases its speed day by day, all nations of theworld struggle to supply the environmental compliance of this developing technology.One example to these kinds of products is ?battery?, which has increased its uses due toproperties like portability and practical usage till now. Battery wastes are classified inhazardous wastes due to their heavy metal and other hazardous chemical content andthey can cause water and earth pollution. That is why recovery of metals in batteries isimportant.In this study nickel cadmium battery, which is one of the main battery types, wasinvestigated. Experimental studies were carried out in order to obtain ternary phasediagrams of nickel sulphate, cadmium sulphate and water mixture at 40 °C and 80 °C.The phase diagrams obtained were combined at the end of the study. In addition, withthe help of phase diagrams, a process for producing CdSO4.H2O and NiSO4.6H2O wasproposed.