Baroplastic clay/silica nanocomposites
Baroplastik kil/silika nanokompozitleri
- Tez No: 310557
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN H. ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Atom transfer radikal polimerizasyonu, blok kopolimer sentezlemede yaygın olarak kullanılan bir tür kontrollü polimerizasyon tekniğidir. Baroplastikler düşük sıcaklıklarda, basınç yardımıyla işlenebilen polimerlerdir ve oda sıcaklığında şekillendirilebilirler, böylece enerji sarfiyatı açısından avantaj sağlarlar. Sanayide kullanılan termoplastik elastomerlerin aksine baroplastikler, fiziksel özelliklerinde çok büyük değişiklikler göstermeden sonsuza dek geri dönüştürülebilirler. Bu özellikleri sayesinde hem çevreyi korurlar hem de ısı için gerekli olan enerji sarfiyatını azaltarak ekonomi sağlarlar.Ancak baroplastikler çok yeni bulunmuş malzemeler olduklarından, bir çok yönde geliştirme çalışmaları yapılmıştır ve bu çalışmalar devam etmektedir. Baroplastiklerin farklı topolojileri, işlenebilirlik parametreleri, geri dönüşümü ve katkı maddesi olarak kullanımı araştırma gurubumuz tarafından daha önceden incelenmiştir. Bu çalışmada baroplastiklerin farklı tip nanoparçacıklarla nanokompozitleri oluşturularak, mekanik ve termal özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Atom transfer radical polymerization (ATRP) is a controlled/living polymerization technique that is commonly used to synthesize block copolymers. Low temperature processing polymers that are called as baroplastics are developed by Mayes, Acar and their co-workers. The different topologies of baroplastics were developed by our group. Clays and silicate are commonly used additives to improve mechanical, morphological and optical properties of polymers. Polymer-clay/silicate nanocomposites are prepared by solvent blending, melt intercalation, or in situ polymerization. Solution blending proceeds in solvents that dissolve the polymer and swell the clay layers. In this study different clay or silicate containing nanocomposites were investigated thermally and mechanically.