Hibrit arazi taşıtı tasarımı ve optimizasyonu
Hybrid all terrain vehicle design and optimization
  1. Tez No: 310646
  2. Yazar: EMRE ERGENEKON
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN FARUK KEÇECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışmasında, klasik arazi taşıtı tasarımları ile askeri kullanım amacıyla özelleştirilmiş tasarımların avantajlı taraflarını içerisinde barındıran bir arazi taşıtı tasarımı gerçekleştirilmek amaçlanmıştır. Engebeli arazide yüksek sürüş performansı ve yüksek menzil değeri bakımından askeri arazi taşıtlarına benzeyen, bununla birlikte daha küçük bir hacme, daha düşük ağırlık değerine ve basit yapısı dolayısı ile daha düşük üretim ve kullanım maliyetine sahip bir arazi tasarımı yapılmak istenmiştir. Bu amaçlar doğrultusunda, birbirinden bağımsız tekerlek asılışlarına sahip, tüm tekerlerinden hareket alan, zorlu ve engebeli arazi koşullarında hareket edebilen, enerji kaynağı olarak paralel hibrit şekilde çalışan elektrikli motorları ile benzinli motorlarını kullanan, biri sürücü biri yolcu olmak üzere iki kişiyi taşıyabilen bir konsept araç tasarımı ve optimizasyonu gerçekleştirilmiştir. Bu tasarımla birlikte 8x8 tahrik sitemine sahip, burulma kolu ve hub motorlar kullanılarak elde edilen yapı dolayısıyla hacim ve ağırlık bakımından çok büyük bir avantaja elde eden, arazi performansına oranla maliyeti düşük olan çevreci bir arazi taşıtı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master of engineering thesis a concept vehicle has been designed and optimized which benefits both advantages of military and classic all terrain vehicle design.It was expected that in this concept, the designed vehicle could provide an extreme driving performance close to military used ATVs, had a small volume and lower weight value. It is also wanted to be economical choice than the military all terrain vehicle design.It is assumed that, having an 8x8 traction system could provide better terrain driving performance to the vehicle. For each traction wheel, eight hub electrical motors were used to provide 8x8traction. These choices were provide us to size the vehicle in a smaller volume.Taking into consideration of expectance of driving, safety and economic performance; an independent suspension system has designed which gives possibility to transfer torque from all the wheels of the vehicle to the ground. The computer aided dynamic analysis of suspension system was performed and the structural analysis of suspension system was examined.