XVIII. yüzyıl süresince antik imgelerden esinlenen sanatçılar ve eserlerinin romantizm felsefesi bağlamında değerlendirilmesi
During the XVIII. century evaluation of the artists and whose artworks was inspired by antique images concerning romanticist philosophy
- Tez No: 310758
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN DOĞRUSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışmasında, XVIII. yüzyılın ikinci yarısında, resim sanatında Romantizm akımının gelişiminden itibaren, antikite, tarih ve efsane kavramı üzerinde durularak antik imgelerin bu dönem sanatçılarının eserlerine olan yansıması irdelenmiştir.Araştırmamda, XVIII. ve XIX. yüzyıllarda, arkeoloji biliminin de yardımıyla, antik imgelerden esinlenen Batılı sanatçıları ve resim sanatını büyük çapta etkileyen Romantizm akımını inceledim. Bu yüzyılda Anadolu'nun güneybatı kesiminde Likya Uygarlığına ait antik ören yerlerini, gerek kazılarla ortaya çıkan eserleri belgeleyen, gerekse de resim ve gravürlerini yapan sanatçıları çok yönlü olarak karşılaştırıp değerlendirdim.Konunun içeriği geniş bir zaman dilimini kapsasa da, tez, bu yüzyılda yaşamış olan ve önemli bilinen bir grup sanatçı ve eserlerinin analizi ile sınırlandırılmıştır. Tarih öncesinde Anadolu'nun Güneybatısında var olmuş bir uygarlık olan Likya Uygarlığını, (özellikle günümüzde Fethiye ilçesini kapsayan bölümü ) ve bu uygarlığa ait antik kentleri, mimari eserleri, ayrıca bölgede bilinen efsaneleri, sanatsal yorum yapmak ile birlikte, görsel bir arşiv bütünlüğünde derlemeye çalıştım.Antik çağda Likya bölgesi, Anadolu'nun en gizemli bölgelerinden biri olarak, tarihin oldukça önemli kalıntılarını barındırır. Bu bağlamda Antik Likya uygarlığı, Anadolu topraklarında köklü izler bırakmış uygarlıklar gibi, tarihte özgün yerini almıştır.Uygulama çalışmalarımın kapsamında Likya Uygarlığının görsel olarak resim çalışmalarıma olan etkileri, eserlerimde plastik yorumlamaları ile birlikte fotoğraf, karakalem ve renkli desenler gibi araçlarla ön taslaklar olarak yapıldıktan sonra tuval üzerine yağlıboya tekniği ile aktarılmıştır.Son bölümde ise, tez metninde araştırma yapılan konuya ait terimler sözlüğü, yararlanılan kaynaklarla ilgili, kitap, makale ve tezlerle ilgili kaynakça bölümü ve metinde yer alan resim ve fotoğraflarla birlikte, çalışmanın sonucuna yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, XVIII. the second half of the century, the development of the art of painting from the Romantic movement, antiquity, history and legends of ancient images with emphasis on the concept of the reflection of the Works of artists of this period are discused.In may research, XVIII. and XIX. Centruries, with the help of the science of archeology, ancient imagery inspired by Western artists and the art of painting on a large scale affecting the flow of Romanticism looked into it. In this century, the ancient ruins of the Lycian civilization in the southwestern part of Anatolia and its Works documenting the need for excavation, as well as to compare the pictures and engravings, which I consider the multi faceted artists.A longer time in the concent of the topic, thesis, who have lived in this century and an important group of artists and their Works analysis is limited to a well-known. South-west of Anatolia, a civilization that existed prior to the date of the Lycian civilization (especially in the district that covers part of today?s Fethiye ) and the ancient cities of this civilization, architactural Works, as well-known legends of the region, together with the artistic to comment, I tired to compile a visual archive integrity.Lycia in ancient times, as one of the most mysterious regions of Anatolia, contains the remains of history?s very importent. In this context, the ancient Lycian civilization, left behind traces of civilization in Anatolia, such as deep-rooted in history, the original has been replaced.The application scope of my work as a visual image to my studies the effects of the Lycian civilization, plastic interpret my work, photography, drawings and preliminary sketches as tools such as color patterns, technique, oil on canvas transferred after.In the last section, the text of a thesis research topic in the glossary of the terms, utilized fort he resources, boks, arcticles and theses in the bibliography section and the text with pictures and photograps, are given in the results of the study.