Yerel kamu hizmetlerinde kamu özel sektör ortaklıkları: Çanakkale Belediyesi örneği
Public private partnerships at local public services: Example of Çanakkale Municipality
  1. Tez No: 310757
  2. Yazar: GAMZE AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kamu tarafından sunulan mal ve hizmetler, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin tamamında hızla artan bir şekilde özelleştirmeye tabi tutulmuştur. Özellikle gelişmiş ülkelerde yerel kamusal mal ve hizmetlerin üretimi ve sunumu önemli oranda özel sektöre devredilmiştir. Bununla birlikte özelleştirmeden beklenen faydaların tam olarak elde edilemediği görülmüştür.İşte bu noktada ?Kamu Özel Sektör Ortaklıkları (KÖSO)? gündeme gelmiştir. Aslında kamusal hizmetlerin özel sektöre gördürülmesi yeni bir olgu da değildir. Eskiden beri kamusal hizmetlerin bir şekilde özel sektöre devredildiği örnekler mevcuttur. Yeni olan; son yıllarda KÖSO adı altında kamusal hizmetlerin risk ve getirilerinin özel sektör ve kamu sektörü arasında paylaşılarak, devletin kamusal işlerden mümkün olduğunca çekilmesi ve KÖSO'ların yaşamın her alanına yaygınlaştırılması düşüncesidir.KÖSO'lar merkezi çapta gerçekleştirildiği gibi, yerel kamusal hizmetlerde de birçok projede kendisine uygulama alanı bulmuştur. Yerel ölçekte KÖSO'ların faaliyetlerinin düzgün ve sağlıklı gerçekleşmesi, ancak politik çekişmelerden uzak, KÖSO tekniğinin uygulayacak olanlar tarafından iyi kavranması ve uygulama evresinde de, hem özel sektör firmasının, hem de yerel idarenin en iyi şekilde çalışmasına bağlıdır. Tez çalışmasında; kamu özel sektör ortaklıklarının tarihsel süreçteki gelişimleri, temel kavramları, açılımları ve geçirdiği evrelere de değinilecektir. Tezin asıl konusunun değerlendirileceği son bölümü çerçeveleyen ?yerel kamusal mal ve hizmetlerde kamu özel sektör ortaklıkları? konusunda ise, kamu özel sektör ortaklıklarının spesifik olarak yerel boyutta incelemesi yapılacak ve Türkiye'de bu sistemin nasıl gelişme gösterdiği ve uygulanma prosedürlerine değinilecektir. Son olarak da, Kamu özel sektör ortaklıklarının yerel kamusal mal ve hizmetlerde nasıl işlerlik kazandığının somut bir göstergesi ve örneği olarak ?Çanakkale Belediyesi? ele alınacak ve Belediye'nin gerçekleştirdiği ve gerçekleştirmekte olduğu yerel kamusal hizmetlerine ayrıntılı olarak göz atılacaktır. Gerçekleştirilen ve gerçekleştirilmekte olan bu KÖSO faaliyetlerinin sonucunda, onlardan fayda sağlandığı ya da zarar edildiği sonuç bölümünde tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Public good and services have been subjected to privatization rapidlyin creasing through out the developed and undeveloped countries in recentyears. Public goods were significantly transferred to the private sectore specially in developed countries. But it alsowas not getexactly. The expected benefits from privatization. In this sense actual privatization philosophy has been air edtoactualize in every sense in recentyears. At this point PPP cameup. Infact it is not a new phenomenon to have private sector make public activity. The examples of public activities transfers to private sector are available from of old. Thenew is public activities named PPP, that shares risks and profits between private sector and public sector and the government should with draw from the public works, and the idea of generalize PPP to everyarea of the life. PPP?s are carried out country wide and also placed in lots of projects of public services. On a local scale to materalize the PPP?s activities good, it dependson private sector company and local government?s working and PPP tecniques hould be applycorrectly.In the study ?public goods and services? will be placedand it describe them ?global public goods and services? and then it will mention about the process of combining public good sand services and global goods and services. In the second part public private partnerships in the process of historical development, basic consepts are placed and the part is terminated with what is expected from PPP in the future and the global cris is that is discussed in recent years. In the third and last part ?Çanakkale Municipality? will be discussed that is the concrete example of how to again functionalty of PPP in local public goods and services. And it is laidout how the municipal carried out and will be carry out the local public services in detail. As a result of PPP activities which were realized, wediscussed the harms and benefits of them in the conclusion part.