Online seyahat acentacılığı ve hotelspro örneği
Online travel agency and case of hotelspro
- Tez No: 310764
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bilgi teknolojilerinin hayatın her alanında yer alması, turizme katılan bireylerinde bilgi teknolojilerini daha sık ve etkin kullanmasına neden olduğu söylenebilir. Turizm pazarlamasının en etkin aktörlerinden olan seyahat acentaları da artan bilgi teknolojisi kullanımına paralel olarak bilgi teknolojisine dayalı sistemleri kullanmak durumdadır. Turizm endüstrisinde rekabetin yoğunlaşması ve küreselleşmesi seyahat acentalarını sürekli dinamik kalmaya zorlamaktadır. Turizme katılan bireylerin, arz ve rekabetteki artışa bağlı olarak daha nitelikli ve uygun fiyatlı turistik ürün talebinde bulundukları gözlenmektedir. Seyahat acentalarının bireylerin taleplerini etkin ve verimli karşılayabilmeleri için bilgi teknolojilerini ve dolayısıyla interneti kullanmaları kaçınılmazdır.Perakendeci seyahat acentaları için bilgi teknolojileri ve internet, vazgeçilmez bir iletişim ve pazarlama strateji aracı olarak ön plana çıkmaktadır. Bireylere doğrudan ve rahat ulaşmayı sağlayan internet ağırlıklı bilgi teknolojileri seyahat ve turizm pazarlamasında çok yoğun kullanılmaya başlanmıştır. Küresel Dağıtım Kanalları (GDS) ve Merkezi Rezervasyon Sistemleri (CRS) başta olmak üzere seyahat acentalarında internet kullanımı, yeni pazarlara ulaşabilmek, talepte çeşitliliği ve devamlılığı artırmak, rekabet avantajı sağlamak ve işletmenin karlılığını artırmak amacıyla yaygınlaşmaktadır. Expedia.com başta olmak üzere birçok küresel ve yerel internette turistik ürün sağlayıcı mevcuttur. İnternetin elektronik posta ve 3G teknolojisi ile bireysel kullanımının bu kadar yaygınlaştığı bir süreçte, seyahat acentalarının internet üzerinden sanal ortamda faaliyet göstermeleri kaçınılmazdır.Bu çalışma, bilgi teknolojilerinin ve internetin seyahat acentaları açısından önemini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma üç bölüm olarak tasarlanmış ve bir örnek incelemesi ile desteklenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, bilgi teknolojileri ve internet üzerinde durulmuş, bilgi teknolojisi ve internetin gelişimi ve önemi irdelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, seyahat acentalarında bilgi teknolojileri ve internet kullanımı üzerinde durulmuştur. Seyahat acentacılığı, bilgi teknolojilerinin ve internetin seyahat acentalarına yansımaları ile internet acentacılığı irdelenmiştir. İnternet acentacılığı kavramı ve internet acentacılığı işleyişi üzerinde durulmuştur.Çalışmanın son bölümü olan üçüncü bölümünde örnek olay incelemesine yer verilmiştir. B2B stratejisini benimseyerek, internet üzerinden online seyahat ve tatil ürünleri sunan hotelspro sistemi örnek olarak incelenmiştir. Tatil.com sitesi ile nihai tüketiciye online hizmet sunan(B2C) ve Hotelspro adı altında aracı işletmelere profesyonel tedarik hizmet veren sistem, internet acentacılığı hizmeti vermek isteyen seyahat acentaları acısından önemli özelliklere ve örnek uygulamalara sahiptir. İnternet acentacılığı yapacak seyahat acentaları için önemli fırsatlar sunan Hotelpro, gelişmiş bir online acenta tedarik sistemi fonksiyonuna sahiptir.
Özet (Çeviri)
It might be stated that information technologies? taking part in every sphere of life causes those individuals who participate in tourism to use information technologies more frequently and efficiently. Travel agencies, one of the most efficient actors of tourism marketing, also have to use the systems based on the information technology in parallel with the increasing use of information technology. The intensification and globalization of competition in the tourism industry force travel agencies to continually remain dynamic. It is observed that the individuals participating in tourism demand touristic products of higher quality with more reasonable prices, depending on the increase in supply and competition. In order for travel agencies to meet the demands of individuals in an efficient and productive way, it is unavoidable for them to use information technologies and therefore the Internet.For the retailing travel agencies, information technologies and the Internet stand out as indispensable instruments for communication and marketing strategies. The Internet-intensive information technologies, which provide direct and easy access to individuals, have begun to be used considerably in travel and tourism marketing. The use of the Internet in travel agencies, primary through the Global Distribution Systems (GDS) and the Central Reservation Systems (CRS), becomes widespread to reach new markets, to increase diversity and continuity of demands, to obtain a competitive advantage, and to increase the profitability of an enterprise. The touristic product provider is available on many global and local websites, with the primary one being Expedia.com. In a process, when the individual use of the Internet has become so much widespread through electronic mail and 3G technology, it is inevitable for travel agencies to function in the virtual medium on the Internet.This study was carried out to determine the significance of information technologies and the Internet for travel agencies. The study was designed as three sections and supported with the examination of an example. In the first section of the study, the information technologies and the Internet were emphasized, and the development and significance of information technology and the Internet were studied. In the second section of the study, the use of information technologies and the Internet in travel agencies was emphasized. Travel agency, the reflections of information technologies and the Internet on travel agencies and the online travel agency were studied. The concept of online travel agency and the operation of online travel agency were addressed.The examination of a sample case was included in the third section of the study, which is its last section. The Hotelspro system, which offers online travel and holiday products on the Internet by adopting the B2B strategy, was examined as an example. The system, which offers an online service (B2C) to the final consumer via Tatil.com and provides the intermediary enterprises with a professional supply service under the name Hotelspro, has important characteristics and sample practices for those travel agencies which wish to provide an online travel agency service. Providing essential opportunities for those travel agencies which will perform online travel agency, Hotelspro has a developed online agency supply system function.