B2B ve B2C e-ticaret modellerinin turizm işletmelerindeki seyahat acentaları faaliyetlerine etkisi
The effect of B2B and B2C e-commerce models on travel agencies' activities in tourism company
  1. Tez No: 762476
  2. Yazar: ESRA FİRAT ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ULUCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Turizm sektörü, yapısı itibari ile dinamik ve emek yoğun bir sektör olmasından dolayı teknolojik gelişmelere ve değişimlere uyum sağlamak, sürekli kendini güncellenmek durumundadır. Turizm ürünlerini, ürünü satın almadan önce görmek ve denemek mümkün olmadığı için, tüketiciler öncelikle satın alacakları ürün ile ilgili detaylı bilgiye sahip olmak isterler. İletişim teknolojilerindeki gelişmelerden sonra ortaya çıkan merkezi rezervasyon sistemleri sayesinde seyahat acentaları, müşterilerinin talep, istek ve sorularına kısa sürede cevap vermektedirler. Bilgi teknolojilerindeki gelişmelere ayak uyduran ve gelişmelerden geri kalmak istemeyen seyahat acentaları, faaliyetlerini zamanla online platformlara taşıyıp, kendi web sayfalarını kurmuşlardır. Bunun sonucunda seyahat acentaları müşterilerin turizm ürünlerine ilişkin, uçak biletinden otel konaklamasına, araç kiralamadan transfere, seyahat sigortasından vize işlemlerine kadar birçok ürünle ilgili detaylı bilgiye ulaşmalarını ve ürün satın almalarını sağlamışlardır. İnternetin ticari amaçla kullanılmaya başlanmasıyla havayolu işletmeleri, konaklama işletmeleri, araç kiralama şirketleri gibi turizm işletmeleri, web sayfalarında kendi ürünlerini müşterilerine direkt olarak satmaya başlamışlardır. Zamanla teknolojinin gerisinde kalan küçük çaplı klasik seyahat acentaları ortadan kalkmış ve yerini her geçen gün kendini yenileyen, dinamik yapıya sahip online seyahat acentacılığına bırakmıştır. E-ticaretin seyahat acenteleri faaliyetlerine etkilerini araştırmak amacı ile İstanbul'da A grubu seyahat acentelerinin e-ticarete ilişkin düşüncelerini ve e-ticareti kullanma durumlarını araştıran bir anket çalışması hazırlanmış ve uygulanmıştır. Havayolları, otel gibi turizm işletmelerinin kendi ürünlerini işletmeden tüketiciye (B2C) e-ticaret modelini kullanarak direk müşteriye satış yapmaları, küçük kar marjları ile ayakta kalmaya çalışan seyahat acentelerini aradan çıkarmaları, sektörde aracı olarak hizmet veren seyahat acentelerinin satış faaliyetlerini olumsuz etkilediği gibi, bunun yanı sıra sistemin gerisinde geri kalmayarak faaliyetlerini online platformlara taşıyan acentaların satışlarının ise olumlu etkilendiği ve satış hacimlerinin arttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the tourism sector is a dynamic and labor-intensive sector by its nature, it has to adapt to technological developments and changes and constantly update itself. Since it is not possible to see and try tourism products before purchasing the product, consumers first want to have detailed information about the product they will buy. Thanks to the central reservation systems that emerged after the developments in communication technologies, travel agencies respond to the demands, requests and questions of their customers in a short time. Travel agencies that keep up with the developments in information technologies and do not want to be left behind, have gradually moved their activities to online platforms and established their own web pages. They provided their customers with access to detailed information and purchasing products on tourism products, from flight tickets to hotel accommodation, from car rental to transfer, from travel insurance to visa procedures. With the commercial use of the Internet, tourism businesses such as airline companies, accommodation companies, car rental companies started to sell their products directly to their customers on their web pages. Over time, the small-scale classic travel agencies that were behind the technology have disappeared and have been replaced by online travel agencies with a dynamic structure that renews itself day by day. In order to investigate the effects of e-commerce on the activities of travel agencies, a survey study was prepared and implemented, investigating the thoughts and use of e-commerce of group A travel agencies in Istanbul. The fact that tourism businesses such as airlines and hotels sell their products directly to customers using the business-to-consumer (B2C) e-commerce model, and the elimination of travel agencies that try to survive with small profit margins negatively affects the sales activities of travel agencies serving as intermediaries in the sector. It has been concluded that the sales of the agencies, which do not lag behind the system and carry their activities to online platforms, have been positively affected and their sales volumes have increased.