Gestasyonel diyabetes mellitus'lu insan plasentalarında mmp-2 ve mmp-9'un immunlokalizasyonu
Immunolocalization of MMP-2 and MMP-9 in placenta of humans with gestational diabetes mellitus
  1. Tez No: 311178
  2. Yazar: ELİF ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF NERGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Gestasyonel diyabetes mellitus gebelik esnasında görülen, patogenezinde insulin sekresyonunda, insulin etkisinde ya da her ikisindeki hasardan kaynaklanan hiperglisemiyle karakterize metabolik bir hastalıktır. Matriks metalloproteinazların (MMP) trofoblast invazyonunda önemli rol üstlendikleri bildirilmiştir. MMP-2 için en güçlü reaksiyonlar trofoblastların, maternal dokuları invaze ettikleri bölgelerde bulunmuştur. Ayrıca en yüksek MMP-9 aktiviteleri fetal ve maternal dokuların temas noktaları arasında belirlenmiştir. Bu durum MMP'lerin doğum esnasında plasentanın uterus duvarından ayrılmasında etkili olduklarını düşündürmektedir. Çalışmamızda bilgilendirilmiş onamı alınan, 15 adet gestasyonel diyabetes mellitus (GDM) tanısı almış ve 15 adet herhangi bir sistemik hastalığı olmayan (kontrol grubu) gebe annelerden normal doğum ve sezeryan ile elde edilen plasentalar kullanıldı. Elde edilen plasentaların maternal ve fetal yüzlerinden, santral ve periferik kısımlarından doku örnekleri alınıp, rutin parafin takibi yapıldıktan sonra parafin bloklardan elde edilen kesitlerin bir kısmı H-E, PAS ve Trikrom Masson boyaları ile geri kalan kesitler ise MMP-2 ve MMP-9 immun boyamaları yapılarak ışık mikroskobunda değerledirilip, görüntülendi. Bazı GDM vakalarında hem santral hem de periferik plasenta terminal villuslarında, sinsityal düğüm ve köprülerde belirgin bir artış gözlendi. Fetal kapillerlerin ileri derece dilate ve sinsityotrofoblastlara oldukça yakın durumda olduğu saptandı. PAS ile boyanan GDM grubuna ait plasentaların neredeyse tamamında trofoblast bazal membranın yer yer kalınlaştığı dikkati çekti. MMP-2 reaksiyonu, maternal ve fetal kısımda zayıf düzeyde ekprese olurken, her iki grup arasında anlamlı farklılık izlenmedi. MMP-9 ekspresyonu açısından gruplararası karşılaştırma yapıldığında, diyabetik grup desidua hücrelerinde artış, sinsityal düğümlerde ise azalma dikkatleri çekti. Fetal tarafta ise koryon villüs sinsityotrofoblastlarında, koryon villüs stromasında, kök villüs sinsityotrofoblastlarında, kök villüs stromasında ve koryon plağında ekspresyon düzeyinde azalma saptandı. Kontrol grubu ile kıyaslandığında GDM'li grubun plasentalarında terminal villuslarda kapiller proliferasyonu, perivillöz fibrin birikimi, sinsityal düğüm, sinsityal köprü sayısında artış izlendi. Elde ettiğimiz bulgular, gestasyonel diyabetik plasentalarda MMP-9'un, MMP-2 ye nazaran daha etkin rol oynadığı sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
Gestational diabetes mellitus, occurring during pregnancy, is a metabolic disorder characterized by hyperglycemia due to a defect in insulin secretion, insulin efficiency or both. It has been reported that Matrix metalloproteinases (MMPs) have undertaken an important role in trophoblast invasion. The most powerful reactions for MMP-2 were found in regions where trophoblast cells had invaded maternal tissues. In addition, the highest MMP-9 activities were detected at points of contact between fetal and maternal tissues. This situation suggests that MMPs are involved in the separation of placenta from uterus wall during birth. In our study, with signed informed consent, placentas which were obtained with normal delivery and caesarean sections from 15 gestational diabetes mellitus (GDM) diagnosed and 15 without any systemic disease (control group) pregnant mothers, were used. Following routine paraffin monitoring of tissue samples from central and peripheral parts of maternal and fetal surfaces of obtained placentas, some sections obtained from paraffin blocks were immunostained by HE, PAS, and Masson's Trichrome stains and remaining sections were immunostained for MMP-2 and MMP-9, and they were evaluated by light microscopy and viewed. In some GDM cases, a significant increase was observed in terminal villi, syncytial knot and bridges of both central and peripheral placenta. It was found that fetal capillaries were extremely dilated and were quite close to syncytiotrophoblasts. In almost all PAS-stained placentas of GDM group, trophoblast basement membrane was noticed to be thickened in some parts. MMP-2 reaction was weakly expressed in maternal and fetal surface, and no significant difference between the two groups was observed. When MMP-9 expression was compared between the groups, an increase in decidual cells of diabetic group and a decrease in syncytial nodes were noticed. In fetal surface, a decrease in expression level was detected in chorionic villus syncytiotrophoblasts, chorionic villus stroma, stem villus syncytiotrophoblasts, stem villous stroma and chorionic plate. Compared with control group, an increase was observed in number of capillary proliferation, perivillous fibrin deposition, syncytial knot and syncytial bridges in terminal villi of placentas of GDM group. Regarding our findings, MMP-9 plays a more active role than MMP-2 in gestational diabetic placentas was concluded.