Futbol seyircisinde şiddet eğiliminin mvq (maudsley vıolence questıonnaıre) ile değerlendirilmesi
Evaluation of violence tendency among football spectators with Maudsley Violence Questionnaire
- Tez No: 311179
- Danışmanlar: PROF. DR. M. YUSUF ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Psikoloji, Spor, Public Health, Psychology, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma günümüzde artan futbol şiddetine neden olan etmenleri ortaya koymak ve tartışmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma genel tarama yöntemlerinden olan betimsel modele uygun yürütülmüştür.Katılımcılar, Diyarbakırspor-Yeni Malatyaspor, Diyarbakırspor-Balıkesirspor maçlarından önce müsabakaya gelerek bilet alan genç bireylerden oluşmaktadır. Rastgele örnekleme yöntemi kullanılarak örneklem oluşturulmuştur. Veri toplama aracı olarak MVQ (Maudsley Violence Questionnaire) kullanılmıştır. Türkçeye çevrilen test, Walker (2005) tarafından geliştirilmiş ve cronbach alfa iç tutarlılık katsayısı 0.91 olarak hesaplanmıştır. Diyarbakırspor taraftarlarından 298 kişiye yüz yüze görüşme yapılarak değerlendirme alınmıştır. Araştırmaya alınan toplam 298 kişiden 268 erkek olup, yaş ortalama ve standart sapma değerleri 22.87 ± 5.23, geri kalan 30 bayan seyircinin yaş ortalama ve standart sapma değeri ise 20.11 ± 4.86 olarak bulunmuştur. Verilerin çözümlenmesinde Khi-kare analizi, frekans, ortalama ve standart sapma istatistiklerinden faydalanılmıştır. Araştırma bulgularına göre 28 erkek, 5 kadın olmak üzere toplam 33 kişi şiddet yanlısı olarak belirlenmiştir. Şiddet yanlısı olarak bulunan toplam 33 kişi, daha üst şiddet olarak tanımlanan 42 maşizmo sorularından 10'na tamamen katılmış, geri kalan soruların bazılarına da kısmen katıldıkları belirlenmiştir.Sonuç olarak; toplumumuzdaki bazı gençlerin potansiyel suç işleyebilecek şiddet içinde oldukları ve acilen konuyla ilgili belirtilen önlemlerin alınması gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of current study is to find and to discuss the effects of violence at the present in football matches. The study carried out in accordance with the general descriptive model of survey methods. Participants are comprised of people who took tickets for Diyarbakırspor-Yenimalatyaspor, Diyarbakırspor-Balıkesir football matches. The sample of the study was created using a random sampling method. MVQ (Maudsley Violence Questionnaire) which was developed by Walker (2005) was used as the data collection tool, the data collection tool translated into Turkish and then applied. The MVQ?s Cronbach's alpha internal consistency coefficient is 0.91. The participants who inclued in this study were 298 supporters of Diyarbakirspor, 268 of them were male, the mean age and standart deviation 22.87 ± 5.23, the recent 30 female the mean age and standart deviation 20.11 ± 4.86. For data analysis, the chi-square, variance, standard deviation, frequency and statistical analysis techniques are used. According to the findings 33 individuals were found as violent people and there was a slight tendency of machismo within these people. The findings showed that 28 male and 5 female were tended to violence. The individuals who had tendency to violence are strongly agreed to 10 of 42 machismo questions which had superior violence meaning, and it is found that they were partially agreed to some of the remained questions. According to the results of the study, some youngsters in society are in tendency of violence and there should immidiately be prevelances for the topics.