Köpeklerde vücut kondüsyonu ve metabolik değişkenler arasındaki ilişkiler
Relationship betwen body condition and metabolic parameters in dogs
- Tez No: 311238
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ULUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada köpeklerde vücut kondüsyonu ve metabolik değişkenler (parametreler) arasındaki ilişkilerin araştırılması amaçlandı. Aşı ve genel kontrol amacıyla getirilen farklı ırk ve cinsiyette 28 adet obez, 10 adet sağlıklı köpek çalışma materyalini oluşturdu. Çalışmada kullanılan köpekleri ırk, yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, kastrasyon/ovariohisterektomi operasyonu geçirip geçirmediği ve fertil veya infertil olup olmadığı kayıt edildi. Köpeklerin vücut kondüsyon skorları Laflamme'nin (2001) bildirdiği 9 puanlı skalaya göre belirlendi. Köpeklerden kan örnekleri EDTA'lı ve antikoagulantsız tüplere alındı. EDTA'lı tüplere alınan kan örneklerinde tam kan sayımları yapıldı. Üçbin devirde 10 dk. santrifüj edilerek serum örnekleri elde edilip glukoz, kolesterol, HDL, LDL, trigliserid, C-reaktif protein, demir, bakır, çinko düzeyleri ticari test kitleri ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this present study the aim was to research the relationship among body condition and metabolic variables (parameters) in dogs. The material of this study involved 28 obese and 10 healthy other dogs of various breed and of both sexes, referred for vaccination and general examination. Among dogs involved in this study breed, age, sex, body weight presence or absence of castration / ovariohysterectomie operation and fertile or infertile position were recorded. The body condition scores of dogs were performed according to Laflamme?s (2001) scala of 9 points. The blood samples were withdrawn onto EDTA and anticoagulated blood tubes. Complete blood counts were performed from EDTA treated tubes. Sera samples were obtained after withdrawed samples centrifugation at 3000 cycle for 10 minutes. Glucose, cholesterol, HDL, LDL, triglyceride, C-reactive protein, iron, copper, zinc levels were detected within commercially available test kits. SPSS pocket programme was used to analyse the evaluated variables in dogs for statistical evaluation (correspondence and correlation).