Osteoporozlu yaşlılarda beden kitle indeksinin ağrı ve fonksiyonel kapasite üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of body mass index in the elderly with osteoporosis on pain and functional capacity
- Tez No: 311456
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN AKBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışması, osteoporozlu yaşlılarda beden kitle indeksinin ağrı ve fonksiyonel kapasite üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla kesitsel bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma, Aralık 2010-Mayıs 2011 tarihleri arasında GATF Geriatri BD. Polikliniğinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini osteoporoz tanısı almış ve araştırmaya katılmayı kabul eden 96 hasta oluşturmuştur. Hastalar Beden Kitle İndeksi'ne (BKİ) göre zayıf, ideal kilolu, şişman ve obez olmak üzere dört gruba ayrılmıştır.Araştırmada veri toplama aracı olarak, ?Hastaların Sosyodemografik ve Tıbbi Bilgilerine Yönelik Veri Toplama Formu?,?Hastaların Fiziksel Fonksiyon Kapasitelerini Belirlemek için Altı Dakika Yürüme Testi (ADYT) '' ve ?Ağrılarını Değerlendirmek için Görsel Ağrı Skalası (GAS) ? kullanılmıştır.Hastaların fonksiyonel kapasiteleri, kemik mineral yoğunluğu (KMY) bulguları ve ağrı skorları değerlendirilmiş, zayıf hastaların fiziksel fonksiyon kapasitesi ve KMY bulguları diğer hasta gruplarına göre düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
his study was done as a cross-sectional study to determination of the effect of body mass index in the elderly with osteoporosis on pain and functional capacity. The research was carried out in Gülhane Military Medical Academy, department of geriatrics policlinic between December 2010 and May 2011. Ninty-six patients, who were diagnosed with osteoporosis and accepted to take part in the research, constituted the sample of the research. Patients were divided into four groups as thin, ideal weight, fat and obese according to body mass index.?Data collection form for sociodemographic and medical information of patients?, ?six-minute walking test for physical function capacity of patients? and ?Visual Analog Scale (VAS) for pain assessment? were used as data collection instruments.Functional capacities, bone mineral density findings and pain score of patients were assessed, physical function capacity and bone mineral density of thin patients were found lower than the other groups of patients.