Üretral kateter takılan çocuklar ve ebeveynlerine uygulanan hemşirelik yaklaşımının, çocuklarda ağrı ve ebeveynlerde anksiyete üzerine etkisinin belirlenmesi
The effect of nursing approaches on children inserted urethral catheter and their parents in terms of pain in children and anxiety in their parents
- Tez No: 311455
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Üretral Kateter Takılan Çocuklar ve Ebeveynlerine Uygulanan Hemşirelik Yaklaşımının, Çocuklarda Ağrı ve Ebeveynlerde Anksiyete Üzerine Etkisinin Belirlenmesi, Bu çalışma, üretral kateter takılan çocuklar ve ebeveynlerine uygulanan hemşirelik yaklaşımının, çocuklarda ağrı ve ebeveynlerde anksiyete üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yarı deneysel olarak planlanmış ve uygulanmıştır. Araştırma, Ekim 2010 ? Nisan 2011 tarihleri arasında Gülhane Askeri Tıp Fakültesi (GATF) Çocuk Cerrahisi A.D. Kliniğinde yürütülmüştür. Kota tipi örnekleme yapılmış, Ekim 2010- Nisan 2011 tarihleri arasında GATF Çocuk Cerrahisi A.D. Polikliniği'ne tedavi amacı ile başvuran, araştırma kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 44 çocuk ve ebeveyni araştırmanın örneklemini oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
The effect of nursing approaches on children inserted urethral catheter and their parents in terms of pain in children and anxiety in their parents.This study was planned and conducted as a semi-experimental model to determine the effect of nursing approaches on pain in children during urethral catheterization and on parental anxiety.The study was performed in Department of Pediatric Surgery at Gulhane Military Medical Academy (GMMA) between October 2010 and April 2011. Data was obtained from children and their parents at the pediatric surgical outpatient clinic at GMMA. Quota sampling was used and 44 children met the study criteria and agreed to participate in the study. Children were randomly divided in to two groups as a control and a study group. ?Data Collection Of The Descriptive Properties Of Parents and Their Children?, ?Spielberger State-Trait Anxiety Inventory?, ?Face pain rating scale (Wong-Baker)?, ?Physiological Parameters Of Children Before And After Operation Follow-Up Form?, ?Children and their parents Operating Reveals Behavioral Observation Form" were used for data collection.There was a statistically significant difference between control and study groups in terms of pain rating in children and parental anxiety.As a conclusion, we demonstrated that nursing approaches have significant effect to reduce both pain in children and parental anxiety during the catheterization.