Deneysel Staphylococcus epidermidis endoftalmisi tedavisinde intravitreal bevacizumab'ın etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy of intravitreal bevacizumab in the treatment of experimental Staphylococcus epidermidis endophthalmitis
- Tez No: 311527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AYATA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
?Deneysel Staphylococcus epidermidis endoftalmisi tedavisinde intravitreal bevacizumab'ın etkinliğinin değerlendirilmesi?Bu araştırma, vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEBF) inhibitörü olan bevacizumab'ın, endoftalmi tedavisinde etkinliğini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır.Çalışmada 26 tavşanın sağ gözü kullanıldı. Tavşanların gözlerine 105 colony- forming units (CFU) S.epidermidis 0.1 ml salin içinde intravitreal enjekte edildi. Denekler rastgele 4 gruba ayrıldı. Enjeksiyondan 24 saat sonra, Grup 1'e ( kontrol grubu, n=6), herhangi bir tedavi uygulanmadı. Grup 2'ye (n=6), 1 mg/0.1 ml vankomisin, grup 3'e (n=6), 1 mg/0.1 ml vankomisin ve 400 µg/0.1 ml deksametazon, grup 4'e (n=8), 1 mg/0.1 ml vankomisin ve 2.5 mg/0.1 ml bevacizumab intravitreal enjekte edildi. Denekler 2, 5 ve 10. günlerde klinik olarak değerlendirildi. Klinik gözlemin sonunda tüm gözlerden 0.1 ml vitreus örneği aspire edilip kültüre yollandı. Daha sonra gözler histopatolojik inceleme için enükle edildi.Klinik incelemede, 2. günde gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). 5. ve 10. günlerde, tüm tedavi gruplarında, kontrol grubundan anlamlı derecede daha az enflamasyon mevcuttu (p0.0083).Mikrobiyolojik incelemede gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05).Histopatolojik analizler, tüm tedavi gruplarında enflamasyonun, kontrol grubundan anlamlı derecede daha az olduğunu gösterdi (p0.0083).Sonuç olarak, antibiyotikle beraber bevacizumab kullanımının endoftalmi tedavisinde enflamasyonu azaltmada ek yarar sağlamadığı kanaatine vardık.
Özet (Çeviri)
?Evaluation of the efficacy of intravitreal bevacizumab in the treatment of experimental Staphylococcus epidermidis endophthalmitis?The right eye of 26 rabbits were used in this study. Rabbit eyes were injected intravitreally with 105 colony-forming units of S.epidermidis in 0.1 ml salin solution. Subjects were randomly divided in to 4 groups. At 24 hours after injection, no treatment was given to group 1 (control group, n=6). 1 mg/0.1 ml vancomycin was injected to group 2 (n=6), 1 mg/0.1 ml vancomycin and 400 µg/0.1 ml dexamethasone was injected to group 3 (n=6), 1 mg/0.1 ml vancomycin and 2.5 mg /0.1 ml bevacizumab was injected to group 4 (n=8) intravitreally. Clinical examination was assessed 2, 5 and 10 days. At the end of the clinical assesment 0,1 ml samples of vitreus were aspirated and placed in cultures. Eyes of the subjects were enucleated for histopathologic examination.There was no significant difference between the groups at clinical examination at 2 days (p >0.05). In all treatment groups, there was significant less inflammation than the control group at 5 and 10 days (p0.0083).There was no significant difference between the groups at microbiological examination (p >0.05).All treatment groups showed significantly less inflammation than control group at histopathologic analysis (p0.0083).In conclusion, we consider that the addition of dexamethasone to antibiotic treatment didn?t provide a therapeutic benefit to reduce inflammation in endophthalmitis treatment.