Tutuk diz yürüyüşü gelişmiş hemiplejik hastalarda rektus femoris kasına botulinum toksin-a enjeksiyonunun etkisi
Efficiaccy of botulinim toxin-a injection on rectus femoris muscle in hemiplegic patients with stiff-knee gait
  1. Tez No: 311526
  2. Yazar: FATİH TOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL BALABAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tutuk diz yürüyüşü inme hastalarda oldukça sık görülen bir yürüyüş paternidir. Rektus femoris kası spastisitesi tutuk diz yürüyüşünün en önde gelen sebebidir. Tutuk diz yürüyüşünde salınım fazında yeterli diz fleksiyonu sağlanamamakta ve yürüyüş aktivitesi sırasında gereğinden fazla enerji sarf edilmektedir. Bu çalışmanın amacı rektus femoris spastisitesine bağlı tutuk diz yürüyüşü gelişen hastalarda rektus femoris kasına Botulinum Toksin tip A (BTX-A) uygulamasının etkinliğinin 3 boyutlu yürüyüş analizi ve enerji tüketimi ölçülerek değerlendirilmesidir.Çalışmaya rektus femoris kası spastisitesi nedeni ile tutuk diz yürüyüşü gelişen kronik dönem inme hastaları alındı. Hastaların rektus femoris kasına 100-125 U BTX-A uygulaması yapıldı. Uygulamadan bir gün önce ve 2 ay sonra hastaların 3 boyutlu yürüme analizleri, indirek kalorimetre ile enerji sarfiyatı, 10 metre yürüyüş süresi, 6 dakika yürüme mesafesi, rektus femoris kası spastisite düzeyleri değerlendirildi.Çalışmamıza 7 bayan, 8 erkek toplam 15 hasta katıldı. Bayanların yaş ortalaması 48,85 ± 18,06 (26-73) yıl, erkeklerin yaş ortalaması 58,25 ± 10,38(43-70) yıl idi. Hastaların tedavi öncesi salınımdaki maksimum diz fleksiyonu 16,81 ± 9,86 derece iken BTX-A uygulaması sonrası kontrollerinde bu değer 23,98 ± 14,71 dereceye çıkmıştır. Hastaların tedavi öncesi bir yürüyüş siklusu sırasında oluşan toplam eklem hareket açıklığı 18,09 ± 12,36 derece iken BTX-A uygulaması sonrası bu değer 24,92 ± 16,22 dereceye yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
Stiff-knee gait is a very common gait patern seen in patients with stroke. Rektus femoris muscle spasticity is a prominent cause of stiff-knee gait. Lack of knee flexion during swing phase and increased energy expenditure is seen in stiff-knee gait. The aim of this study is to evaluate the efficacy of Botulinum Toxin type A (BTX-A) injection in the rectus femoris muscle by using 3-dimensional gait analysis and indirect calorimeter to detect energy expenditure.Chronic hemiparetic poststroke patients presenting with stiff-knee gait due to rektus femoris musle spasticity were included in this study. 3-6 U/kg BTX-A were injected to restus femoris muscle. 3-dimensional gait analysis, energy expenditure, 10 meters walk test, 6 minutes walk test and rectus femoris muscle spasticity level were evaluated before and 2 months after BTX-A injection.7 women and 8 men included in this study. Mean age of women was 48,85 ± 18,06 (26-73) and the mean age of men was 58,25 ± 10,38(43-70).