Rektum kanser cerrahi sonrasında oluşan üriner ve seksüel disfonksiyonun değerlendirilmesi
Measuring urinary and sexual dysfunction after rectal cancer excision
  1. Tez No: 311610
  2. Yazar: EYÜP DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİL ERSÖZ, DOÇ. DR. SEZAİ DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı rektum kanser cerrahisi sonrasında oluşan üriner ve seksüel disfonksiyonu ortaya koymaktır. Hasta demografik özelliklerinin, cerrahi tipinin, tümörün özelliklerinin ve adjuvan tedavinin etkisini araştırdık.Veriler Ağustos 2008 ile Aralık 2010 arasında GATA Genel Cerrahi Kliniğinde rektum kanser cerrahisi geçiren hastalarda prospektif olarak toplandı. Neoadjuvan kemoradyoterapi alan ve metastatik hastalar çalışma dışında bırakıldı. Ameliyat öncesi hastaların üriner fonksiyonları IPSS, seksüel fonksiyonlar ise erkeklerde IIEF ve kadınlarda IFSF'ye göre hazırlanan anketlerle değerlendirildi. Ameliyat sonrasında 12-16. haftalarda aynı anketler yapıldı.20 kadın ve 36 erkek olmak üzere toplam 56 hasta çalışmaya dahil edildi. Yaş ortalaması 56 çıktı. 11 hastamıza APR yaparken, 45'ine LAR yaptık. Tedavi sonrası ve tedavi öncesine göre IPSS sınıfları %12.7 oranında kötüleşmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess the impact of rectal cancer excision on urinary and sexual dysfunction. This study was designed to investigate influence of patient demographic characteristics, type of surgery, tumor characteristics and adjuvant treatment.Data were prospectively collected on patients who underwent rectal cancer excision at General Surgery Department of GATA between August 2008 and December 2010. Patients who were treated with neoadjuvant chemoradiotherapy or had metastatic disease were excluded. Preoperatively all patients filled out IPSS survey for urinary function and survey that was prepared according to IIEF and IFSF for and female sexual. Postoperatively patients filled out same surveys at 12-16. weeks.A total of 56 patients 20 female and 36 male was participated. The mean age of the patients was 56. APR was performed in 11 patients and LAR in 45 patients.