Rektum kanserlerinde preoperatif kemoradyoterapi ile evre küçültülmesi, sfinkter koruyucu girişim ilişkilerinin değerlendirilmesi
Down-staging with the help of preoperative chemoradiotherapy (CRT) and assesing the sphinchter saving surgery association in rectal cancer
  1. Tez No: 311609
  2. Yazar: MUHARREM ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI ÖZERHAN, PROF. DR. SADETTİN ÇETİNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, rektum kanserli hastalarda neoadjuvan kemoradyoterapinin evre gerilemesine ve sfinkter koruyucu cerrahiye olan etkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır.Neoadjuvan kemoradyoterapi uygulanan 88 hasta çalışmaya alınmıştır. Genel Cerrahi AD. ve Radyasyon Onkolojisi AD. arşiv dosyaları taranarak elde edilen veriler özel olarak hazırlanmış veritabanına kaydedilmiştir. Bu hastaların demografik özellikleri, hastalara uygulanan neoadjuvan ve cerrahi tedavi protokolleri, tedaviye bağlı gelişen akut komplikasyonlar, neoadjuvan tedaviye bağlı tümör boyutunda küçülme ve evre gerilemesi oranları ile sfinkter koruyucu cerrahi oranları belirlenerek literatür eşliğinde değerlendirme yapılmıştır. Sfinkteri korunan hastalara wexner inkontinans değerlendirme anketi yapılarak inkontinansı olduğu tespit edilen hastara fekal inkontinans yaşam kalite anketi yapılmış ve normal toplumla karşılaştırılarak bu hastaların yaşam kaliteleri değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucu, neoadjuvan tedavi uygulanan hastaların %80.7'sinde tümör boyutunda küçülme ve %65.9'unda evre gerilemesi olduğu ve %63.6 oranında sfinkter koruyucu cerrahi uygulanığı tespit edildi. Sfinkter koruyucu cerrahi oranı 6 cm üzeri yerleşimli lezyonlarda %89.6 oranında idi. Sfinkter koruyucu cerrahi uygulanan 5 hastada ileri derecede inkontinans olduğu ve genel olarak hastalarının yaşam kalitesinin bozulmadığı değerlendirildi.Sonuç olarak neoadjuvan tedavi sonrası sfinkter korunma oranlarının literatürle uyumlu olduğu ve bu hastalarda gelişen sfinkter fonksiyon yetersizliklerinin kabul edilebilir düzeyde olduğu değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to introduce the effect of neoadjuant chemoradiotherapy (CRT) to down-staging and sphincter saving surgery in rectal cancer patients.Neoadjuant CRT applied 88 patients were included in the study. General Surgery Department and Radiation Onchology Department archives had scanned and carried data has recorded in the privately arranged data-base. Demographic features of the patients, applied neoadjuant and surgical treatment protocols, acute complications appeared after the treatment, reducing of tumor size and down-staging rates according to neoadjuant treatment and sphincter saving surgery rates had determined and has evaluated accompanied by the literature. Sphincter saved patients were evaluated with Wexner Incontinence Score, and to the incontinence realized patients, fecal incontinence life quality survey was conducted. And these patients life qualities were evaluated by comparing with normal population. At the result of the evaluation it was confirmed that, in neoadjuant treatment applied patients, 80.7 % of the patients tumor size had reduced and 65.9 % of the patients down-staging had seen; and sphincter saving surgery was administered to 63.6 % of these patients. Sphincter saving surgery rates in 6 cm upper localized lesions was 89.6 %. In 5 of the sphincter saving surgery administered patients excessive incontinence arrised and generally it was assesed that patients life quality was not failed.In conclusion, post-neoadjuant treatment sphincter saving rates were adequate with literature and sphincter function deficiency developed in these patients is in an acceptable level.