Türk Silahlı Kuvvetleri'nde 2008-2010 yılları arasında askerliğe elverişli olmama nedenleri
Reasons for unfitness for military service at Turkish Armed Forces between 2008 and 2010
- Tez No: 311654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Engellilik toplumun sosyal, ekonomik, halk sağlığı ve siyasi açıdan karşı karşıya kaldığı önemli sorunlarından biridir. Engellilik askeri hizmetler için özellikle önemli bir konudur, aktif görevli ve yedek personelin sayısını direk olarak etkilemektedir. Bu çalışma Türk Silahlı Kuvvetleri'nde 2008-2010 yılları arasında askerliğe elverişli olmama nedenlerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada 40,717 erbaş ve erin Asker Hastanelerden almış oldukları ?askerliğe elverişli değildir? kararları incelenmiştir. Sakatlık prevalansı yıllara göre 2008 yılında her 1000 kişide 27,7, 2009 yılında her 1000 kişide 31,3 ve 2010 yılında her 1000 kişide 31,5 olarak saptanmıştır. Çalışma kapsamında en çok işlem yapılan ilk üç kliniğin %21,7 ile psikiyatri, %13,7 göz hastalıkları ve %10,9 ile iç hastalıkları kliniğinin olduğu tespit edilmiştir. İşlem yapılan ilk üç tanıyı sırasıyla %11,2 antisosyal kişilik bozukluğu, %6,3 sensörinöral işitme kaybı, %5,2 ile obezite kararı oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Disability is one of the most important problems affecting the society in terms of social, economic, public health, and politics even today. Disability is a particularly important issue for military services, affecting the numbers of active and reserve personnel. The aim of this study was determine the reasons for unfitness for military service among recruits at Turkish Armed Forces between 2008 and 2010. The number of the reports which were examined in the study was 40.717. The disability prevalence was calculated as 27.7/1000 in 2008, 31.3/1000 in 2009, and 31.5/1000 in 2010. The first three most involved clinics were psychiatry with 21.7%, ophthalmology with 13.7%, and internal medicine with 10.9%. The most common three diagnoses were antisocial personality disorder with 11.2%, sensorineural hearing loss with 6.3%, and obesity with 5.2%, respectively. The recruits from eastern Anatolia have the biggest proportion among all study group with respect to the decision B and D. Tuberculosis, hepatitis B and polio cases were found significantly lower with respect to previous studies. It was also realized in this study that the accuracy and completeness of data was very important. In our opinion, the administrators who are in the position of policy making may use these findings to improve for both the quality and accessibility to healthcare services.