GATF Eğitim Hastanesi'nde MRSA enfeksiyonu gelişiminde rol oynayan risk faktörlerinin değerlendirilmesi ve antibiyotik kullanımının MRSA enfeksiyonu gelişimi üzerindeki rolü
Assessment of risk factors in the development of MRSA infection at Gülhane Military Medical Faculty Education Hospital and the role of antibiotic use on the development of mrsa infection
  1. Tez No: 311653
  2. Yazar: EMİNE GÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BEŞİRBELLİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
GATF Eğitim Hastanesi'nde MRSA Enfeksiyonu Gelişiminde Rol Oynayan Risk Faktörlerinin Değerlendirilmesi ve Antibiyotik Kullanımının MRSA Enfeksiyonu Gelişimi Üzerindeki RolüBu araştırmanın amacı; MRSA gelişiminde etkili olabileceği düşünülen risk faktörlerini metisiline duyarlı ve dirençli suşlarla gelişmiş enfeksiyonlarda karşılaştırarak, metisilin direnci gelişiminde önemli rol oynayanları belirlemek, enfeksiyon öncesinde antibiyotik kullanımının MRSA enfeksiyonu gelişimi üzerine etkisini ve diğer risk faktörleri arasındaki yerini göstererek, MRSA oranlarını azaltmak için görüş ve önerilerde bulunmaktır.Araştırma, retrospektif vaka kontrol çalışması olarak planlanmış olup, 2003?2008 yılları arasında GATF (Gülhane Askeri Tıp Fakültesi) Eğitim Hastanesi'nde yatan, S. aureus enfeksiyonu tanısı almış hastaların enfeksiyon gelişiminde rol oynadığı düşünülen risk faktörleri, MRSA ve MSSA gruplarında karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Assessment of Risk Factors in the Development of MRSA Infection at Gülhane Military Medical Faculty Education Hospital and the Role of Antibiotic Use on the Development of MRSA InfectionThis research was carried out to determine important risk factors in the development of methicillin resistance which were considered to be imperative in MRSA development by comparing infections due to methicillin resistant and susceptible strains to make suggestions to decrease MRSA ratios by pointing out the importance of pre-infection antibiotic usage in the development of MRSA infection and its place among the other risk factors.This research was planned as a retrospective case control study and risk factors, which were considered important in the development of infection among inpatients owing to S. aureus infection at GATF (Gülhane Military Medical Faculty) Education Hospital between 2003-2008 years, were compared as MRSA and MSSA groups.