Lomber dejeneratif disk hastalığında intradiskal steroid enjeksiyonun etkinliğinin araştırılması
The effect of intradiscal steroid injections in degenerative lumbar disc disease
  1. Tez No: 311683
  2. Yazar: FERDİ YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ TAŞKAYNATAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Prospektif, tek kollu olarak planlanan bu çalışmamızda; floroskopi eşliğinde gerçekleştirilen intradiskal steroid enjeksiyonlarının dejeneratif disk hastalığına bağlı kronik bel ağrısı olan hastalardaki etkinliği değerlendirilmiştir.Çalışmaya 18-60 yaş arası olan, 3 aydan uzun süreli mekanik bel ağrısı olan, MRG tetkiki ile incelenip dejeneratif disk hastalığı bulgusu olan, en az 4 hafta süre ile konservatif tedaviye yanıtsız olan ve provokatif diskografi testi pozitif olma kriterlerini karşılayan 18 hasta (9'u kadın, 9'u erkek) dahil edildi. Hedef enjeksiyon seviyesi olarak MRG'da dejeneratif değişikliklerin görüldüğü seviye ve buna komşu intervertebral disk seviyesi olacak şekilde en az 2 seviye seçildi. Provokatif diskografi kriterlerini karşılayan intervertebral disk, diskojenik ağrı seviyesi olarak belirlendi. Tespit edilen bu seviyeye 1 cc Betametazon enjekte edildi. Hastalar tedavi öncesi, tedavi sonrası 2. hafta ve 3. ay VAS spinal ağrı, Quebec Bel Ağrısı Özürlülük Skalası, EPZ mesafesi ve ağrısız oturma süresi açısından değerlendirildiler. Ayrıca VAS-hasta memnuniyet skoru ve NSAİİ kullanım miktarındaki azalma oranları 2.hafta ve 3.ay sorgulandı.Çalışmanın sonucunda; VAS-spinal ağrıda, Quebec skorlarında ve EPZ mesafesinde başlangıç ile 2.hafta ve başlangıç ile 3.ay arasında istatistiksel olarak anlamlı azalma saptandı.(p0,05). Nöropatik ağrı komponenti olan grup ile olmayan grubu ağrı süresi açısından karşılaştırdığımızda ise LANSS skoru 12 ve üzerinde olan grupta ağrı süresi daha uzun bulundu. Bu fark istatistiksel olarak anlamlı (p=0,008) idi. Nöropatik ağrı komponenti olan grup ile olmayan grubu primer değerlendirme (VAS ağrı, Quebec skorları) ve sekonder değerlendirme parametreleri (ağrısız oturma süresi ve EPZ mesafesi) açısından karşılaştırdığımızda, iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulamadık (p>0,05).Kronik diskojenik bel ağrısı yakınması olan ve konservatif tedaviye yanıt alınamayan iyi seçilmiş hasta grubunda, intradiskal steroid enjeksiyonun spinal ağrı şiddeti ve bel ağrısına bağlı özürlülük oranını azaltmada kısa ve orta dönemde etkili olabileceğini düşünmekteyiz.Çalışmamızda ayrıca intradiskal steroidin nöropatik diskojenik bel ağrısı üzerine etkinliğini spinal ağrı şiddeti ve bel ağrısına bağlı özürlülük oranı açısından değerlendirdik, ancak nöropatik bel ağrısı olmayan grup ile arasında anlamlı bir fark bulamadık.
Özet (Çeviri)
In this prospective, single-arm clinical study we aimed to investigate the effects of fluoroscopy guided intradiscal steroid injection in patients with chronic low back pain due to degenerative disc disease.A total of 18 patients ( 9 female, 9 male) with chronic LBP who showed no response to 3-month conservative treatment, with findings of degenerative disc disease on MRI and a positive response to provocative discography were included in the study. An injection was done in the intervertebral disc level which showed degenerative changes on MRI and the adjacent intervertebral disc level. So in each case a minimum of two levels were selected. The intervertebral disc level which met the diagnostic criteria for provocative discography was defined as discogenic pain level. After identification of positive disc level, 1 cc betamethasone was injected into the disc. The outcome measures (visual analog pain scale, Quebec Disability Score, ? nger-tip-to- ? oor distance and duration of sitting without pain) were assessed before the treatment and at second week and third month post injection. The patient?s satisfaction score (VAS) and the rate of reduction in the NSAID use (%) were also assessed after the treatment at second week and third month.At the end of the study, the reduction in low back pain intensity between the baseline and second week, and between the baseline and third month was statistically significant (p=0.001 and p=0.002). Also the Quebec Disability Score between the baseline and second week, and between the baseline and third month had a statistically significant improvement (p=0.001 and p=0.002). The ? nger-tip-to- ? oor distance between the baseline and second week, and between the baseline and third month showed a statistically significant improvement (p=0.002 and p=0.02). The duration of sitting without pain between the baseline and second week, and between the baseline and third month showed a statistically significant increase (p=0.001 and p=0.014).The component of neuropathic pain was assessed with LANSS in patients with discogenic low back pain. In 11 of 18 patients (%61.1) the LANSS score was < 12. In 7 of 18 patients (%38.9) the LANSS score was ? 12. When we compared the two groups in terms of spinal pain intensity, there was no difference between patients with or without neuropathic pain (p>0.05). Regarding the duration of pain, the patients with neuropathic pain had a longer duration. This difference was statistically significant (p=0.008). When we compared the two groups in terms of primary outcome (spinal pain intensity and Quebec Disability Score) and secondary outcome parameters ( ? nger-tip-to- ? oor distance and duration of sitting without pain), there was no significant difference between the two groups.As a result we suggest that intradiscal steroid injection may be effective in short term and mid-term for reducing the intensity of spinal pain and the proportion of disability due to chronic discogenic low back pain in the patients who do not respond to conservative treatment.We did also investigate the efficacy of intradiscal steroids in patients with neuropathic discogenic low back pain in terms of spinal pain intensity and disability due to back pain. But we did not find any difference between patients with or without neuropathic low back pain.