Kardiyovasküler hastalıklarda hız kodlama manyetik rezonans görüntülemenin tanı değeri
Diagnostic value of velocity encoding magnetic resonance imaging in cardiovascular diseases
- Tez No: 311682
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR BOZLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kan akımının değerlendirilmesinde klinik pratikte sıklıkla uygulanan Doppler ekokardiyografinin kullanıcı bağımlı olması ve kısıtlı akustik pencere nedenleriyle ek görüntüleme yöntemlerine ihtiyaç duyulabilmektedir. Faz kontrast manyetik rezonans (MR) ile hız kodlama (velocity encoding) tekniği aort ve pulmoner arterler gibi büyük damarlarda akım bilgilerini hesaplayan, non-invaziv bir görüntüleme yöntemidir. Bu çalışmada konjenital kalp hastalıkları, kapak patolojileri ve bunların cerrahi sonrası tanı ve takiplerinde hız kodlama MR görüntülemenin klinik platformdaki uygulanabilirliği, uygulama pratiği ve limitasyonlarının belirlenmesi amaçlanmıştır.Çalışmaya dahil edilen olgular; opere Fallot tetralojisi (n:13), aort koarktasyonu (n:6), gradiyent oluşturmuş hipertrofik kardiyomiyopati (n:7), biküspit aortik kapaklı aort stenozu (n:2), pulmoner atrezili Fallot tetralojisi (n:1), sol ventrikül hipoplazisi (n:1), interrupted aorta (n:1), Ebstein anomalisi (n:1), subpulmoner stenoz (n:1), PDA (n:1), mitral yetmezliğin eşlik ettiği ventriküler ?non-compaction? (n:1) idi.Çalışmaya dahil olgularda, hız kodlama MR tekniği kullanılarak, kapak hastalığı olan olgularda; yetmezlik fraksiyonu ve basınç gradiyentleri, şantlı olgularda; şant fraksiyonları, hipertrofik kardiyomiyopatili olgularda; sol ventrikül çıkış yolundaki basınç gradiyenti ve aort koarktasyonlu olgularda; basınç gradiyenti ile kollateral akım miktarları ölçüldü.Çalışmada ölçülen yetmezlik fraksiyonları için standart referans değerler olmadığından karşılaştırma yapılamazken, basınç gradiyent hesaplamaları ise belirgin türbülans oluşturan ciddi darlıklar dışında kateter anjiyografi bulguları ile tutarlılık göstermekteydi.Sonuç olarak hız kodlu MR görüntüleme; kardiyovasküler hastalıklarda akım kantifikasyonunu doğrulukla yapabilen, non-invaziv, iyonizan radyasyon içermeyen ve kontrast madde gereksinimi olmayan tekrarlanabilir bir tekniktir.
Özet (Çeviri)
An additional technique to user dependent Doppler echocardiography is needed to evaluate blood flow due to restricted acoustic window. The Velocity Encoding with Phase Contrast Magnetic Resonance (MR) imaging is a proven, noninvasive method which can be helpful in assessment of the blood flow in great vessels such as aorta and pulmonary artery. In this study, we aimed to show capability, applicability and limitations of this technique in cases with different clinical conditions such as congenital heart diseases, valve pathologies, and in follow-up of these cases after surgery.This study includes repaired tetralogy of Fallot (n:13), aortic coarctation (n:6), cardiomyopathy formed gradient (n:7), aortic stenosis with bicuspid aortic valve (n:2), tetralogy of Fallot with pulmonary atresia (n:1), left ventricle hypoplasia(n:1), interrupted aorta (n:1), Ebstein anomaly (n:1), subpulmonary stenosis (n:1), PDA (n:1), ventricle ?non-compaction? with mitral insufficiency (n:1).In cases with valve diseases, insufficiency fraction and the pressure gradients; in cases with shunt, shunt fractions; in cases with hypertrophic cardiomyopathy left ventricle outflow pressure gradient; in cases with aortic coarctation, pressure gradient and collateral blood flow were measured with phase contrast velocity encoding technique.Since there are no standard values for the insufficient fractions, no comparison could be made in this study. The pressure gradient values were similar with catheter angiography results, except in cases with noticeable turbulent blood flow due to critical stenoses.In conclusion, Velocity Encoding with Phase Contrast Magnetic Resonance (MR) imaging is a non invasive and repeatable technique which can quantify blood flow accurately and also does not require iodinating radiation or contrast medium.