Üsküdar Kadılığı 420 numaralı Şer'iyye Sicili Defteri
Religious Register Book Of 420 of Üsküdar Court
- Tez No: 311722
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
ÖZETŞer`iyye sicilleri, şehir tarihi araştırmalarında sosyal ve hukukî hayatının aydınlatılmasında birincil kaynaklardır. Bu siciller sayesinde o zamanda yaşamış toplumun hayatı ile ilgili önemli bilgiler elde etmekteyiz.Üzerinde çalıştığımız Üsküdar Kadılığı 420 Numaralı Şer`iyye Sicili Defteri Osmanlı'nın önemli merkezlerinden biri olan Üsküdar'ın 18. yüzyıldaki sosyal, siyasî, hukukî, iktisadî ve tarihinin tanınmasında birincil kaynaklardandır.Bu sicil defteri; alacak tahsili ve borç ikrarı, boşanma ve nafaka, darb, yaralama ve hakaret vb. davalarla ilgili olup toplam 461 belgeden oluşmaktadır.Tezimiz giriş kısmı ve metin transkripsiyonu olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Giriş kısmında, şer`iyye mahkemelerinin kısaca tarihleri ve görevlileri, şer`iyye sicilleri ve bu sicillerde bulunan belge çeşitleri ve şer`iyye sicillerinin önemlerine dair kısa açıklamalar yapılmıştır. Yine bu bölümde üzerinde çalıştığımız defterin tanıtımı yapılmış ve defterde yer alan köy ve mahalle isimleri verilmiştir.Giriş kısmından sonra orijinal metnin transkripsiyonu verilmiş ve sonunda sonuç ve bibliyografya verilerek çalışma bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Judge registers are primary sources in elucidation of social and juridical life in the historical researches of the city. Through these registers we can get important information about the life of a society, which lived at that period of time.The Religious Register Book Of 420 of Uskudar Court, which we?ve worked on, is one of primary sources in social, political, economical, juridical life and history of XVIII century?s Uskudar ? one of important centers of Ottoman Empire.This record book consist of 461 documents in total related in debt collection and acknowledgement of debt; divorce and alimony; struck, wounding, insulting and other cases.Our thesis is composed of two parts: the introduction part and a text transcription. In the Introduction part it is given short descriptions of dates and officials of Sharia Courts, religious registers and the kind of its documents, the importance of Religious registers. In the same section the book we?ve worked on, was introduced and it?s given the names of the villages and districts in this Book.After the Introduction part it is given original transcription of the text and finally it is ended with conclusion and bibliography.