Türkiye Kundmannia scop. cinsi üzerine morfolojik, anatomik ve palinolojik çalışmalar
Morphological, anatomical and palinological studies on the genus Kundmannia scop. in Turkey
- Tez No: 311807
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada ülkemizde doğal olarak yayılış gösteren Kundmannia Scop. cinsine ait taksonların morfolojik, palinolojik, anatomik ve nümerik özellikleri araştırılmıştır. Ayrıca tür teşhis anahtarı ve betimleri yapılarak habitat özellikleri, IUCN kategorileri ve coğrafik yayılışları verilmiştir. Türkiye Kundmannia cinsine ait taksonların polenleri ışık ve taramalı elektron mikroskobunda (SEM) incelenmiştir. Kundmannia cinsinin nümerik sınıflandırmasında ise morfolojik çalışmalardan elde edilen verilerin NTSYS-pc programında değerlendirilerek taksonlar arasındaki yakınlık ilişkileri belirlenmiştir. Kundmannia cinsinin daha kapsamlı betimleri yapılarak, tür teşhis anahtarı düzenlenmiştir. Bu çalışma sonucuna ve Türkiye Florasına göre Kundmannia cinsi ülkemizde 2 türle temsil edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, naturally occuring Kundmannia Scop. species of Turkey were evaluated by means of morphological, palynological, anatomical and numerical features. Habitat features, IUCN categories and geographical distributions of the species were also given with species identification keys and descriptions. Pollens of the taxa belonging to the genus Kundmannia in Turkey were examined with light and scanning electron microscopes (SEM). Numerical classification of the genus Kundmannia, based on morphological data, were also conducted and genetic relationships of the species were determined via NTSYS-pc programme. Identification keys to genera Kundmannia was arranged with the more extensive descriptions of the taxa. According to this study and Flora Of Turkey, the genus Kundmannia is represented with 2 species in our country.