Ahmed Cevdet Paşa'nın maarif nazırlığı ve eğitim-öğretim alanlarındaki faaliyetleri
Ahmed Cevdet Pasha's ministry of education and his educational activities
  1. Tez No: 311825
  2. Yazar: GAZİ CANDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÜLCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada Ahmed Cevdet Paşa'nın maarif nazırlığı ve eğitim-öğretim alanlarındaki faaliyetleri incelenmeye çalışılmıştır.Çağımızda artık eğitim-öğretimin önemi anlaşılmıştır. Her ülke kendi kültür ve medeniyetine göre eğitim faaliyetlerini şekillendirmektedir. Bizde ülkemizin ihtiyaçlarına göre eğitim faaliyetlerimizi sürekli düzenlemeliyiz. Bu düzenlemeyi yaparken geçmişteki deneyimlerimizi ve bilgi birikimlerimizi dikkate almak doğru olacaktır. Bu yüzden tarihimizdeki eğitimcilerimizi ve onların faaliyetlerini bilmek gerekmektedir.Bu amaçla 19. yüzyılda Osmanlı Devleti'nin eğitim kurumlarının durumu ortaya konulmuştur. Cevdet Paşa'nın yaşadığı bu dönemde eğitim kurumlarındaki meseleleri çözmek için yaptığı çalışmalar incelenmiştir.Çalışmamızda birinci bölüm Osmanlı'da 19. yüzyılda eğitimin durumu, ikinci bölüm Cevdet Paşa'nın hayatını, üçüncü bölüm eserlerini, dördüncü bölüm eğitim faaliyetlerini kapsamaktadır. Bu çalışmanın eğitimcilerimize ve eğitimimize yön veren idarecilerimize faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Ahmed Cevdet Pasha?s ministry of education and his educational activities are examined.The importance of education is now realized in our age. Every country has formed the educational activities according to their own cultures. We also have to impove our educational activities according to our country?s needs continuously.It will be right to take into account of our past experiences and knowledge while doing so. Therefore, it?s required to know the trainers and their activities in our history. For that purpose, Ottoman state?s status of educational institutions was put forth in the nineteenth century. Cevdet Pasha?s studies about solving the problems in educational institutions during his period were examined.Our study consists of two parts. The first part is about the status of education in ottoman in the 19th century and the second part includes the Cevdet Pasha?s educational activities. This study is considered to be helpful to our trainers and the administrators who guide education.