Nazofarenks kanseri tedavisinde üç boyutlu konformal radyoterapi ve yoğunluk ayarlı radyoterapi tekniklerinin karşılaştırılması
Comparison of three dimensional conformal radiotherapy and intensity modulated radiotherapy techniques in nasopharyngeal carcinoma
  1. Tez No: 311979
  2. Yazar: CANSU ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR DİRİCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada hastalığın farklı evrelerindeki nazofarenks kanseri tanılı 9 hastanın, tedavi öncesi çekilen Bilgisayarlı Tomografi (BT) kesit görüntüleri kullanılarak Üç Boyutlu Konformal Radyoterapi (3BKRT) ve Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi (YART) teknikleri ile tedavi planlamaları yapılmış ve elde edilen veriler karşılaştırılmıştır.3BKRTtekniğinde yanal alanların kombinasyonları ve YART tekniğinde 5 alan (00, 600, 1400, 2200, 3000), ?Ters planlama algoritması? ve ?dinamik çok yapraklı kolimatörler? kullanılmıştır. Doz sınırlamaları beyin sapı için 54 Gy, optik kiyazma için 50 Gy, optik sinirler için 50 Gy, gözler için 35 Gy, lensler için 6 Gy olarak belirlenmiştir. 3BKRT tekniği için günlük fraksiyon dozu 200 cGy, 35 fraksiyondur. YART tekniğinde günlük doz 212.1cGy, 33 fraksiyon olup PTV dozu 70 Gy olacak şekildedir.3BKRT ile karşılaştırıldığında YART planlamalarında hedef hacmin almış olduğu minimumdoz 6,91 Gy, ortalama doz değeri ise 3,86 Gy artmaktadır. YART tekniğinde 3BKRT tekniği ile kıyaslandığında dozun %95'ini alan PTV hacmi %34 artmıştır. YART planları ile %6 dahahomojen bir doz dağılımı sağlanmakta ve kritik organların maksimum dozlarının; beyinsapı için 3.86 Gy, spinal kord için 2,14 Gy, sağ optik sinir için 8,59 Gy sol optik sinir için 7,47 Gy, sağ temporomandibular eklem için 18,50 Gy sol temporomandibular eklem için 26,82 Gy azaldığı görülmüştür. YART tekniğinde 3BKRT tekniğinden farklı olarak ortalama sağ parotis dozunun 44,02 Gy sol parotisin ise 42.19 Gy azaldığı gözlenmiştir.Nazofarenks kanseri tedavisinde kritik organ dozlarını minimum seviyede tutan YART tekniğinin kullanılmasının daha uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, treatment plans of 9 patients with nasopharyngeal cancer diagnosis were done with Three Dimensional Conformal Radiotherapy (3DCRT) and Intensity Modulated Radiotherapy (IMRT) techniques using cross-sectional images of pre-treatment Computed Tomography (CT) and the data obtained were compared.Phased lateral fields in 3DCRT technique and“inverse”,“sliding window”technique, 5 fields (00, 600, 1400, 2200, 3000), in IMRT technique were used. Dose constraints is determined as of brainstem 54 Gy, optic chiasm 50 Gy, optical nerves 50 Gy, eyes 35 Gy, lenses 6 Gy. . The prescribed dose was total dose of 70 Gy to PTV. For 3DCRT daily dose is 200 cGy at 35 fractions. For IMRT treatment daily dose is 212.1 cGy at 33 fractions.When compared with the 3DCRT, in IMRT plans, minimum dose value of target volume was increased by 6,91 Gy , mean dose value of target volume was increased by 3,86 Gy . When considered to 3DCT IMRT plans dose taken by %95 of PTV increased %34. IMRT plans provided 6% more homogeneous dose distribution and critical organ doses decreased by 3.86 Gy for brainstem, 2,14 Gy for spinal cord, 8,59 Gy for right optical nerve, 7,47 Gy for left optical nerve and 18,50 Gy for right temporomandibular joint,26,82 Gy for left temporomandibular joint. It was observed that in IMRT technique mean dose of right parotis decreased 44,02 Gy and left parotis 42,19 Gy rather than 3DCRT.IMRT technique is more appropriate than 3DCRT, with minimum critical organ doses.