Biyodizel üretimine uygun mikroalglerin gelişimine bazı yetiştirme parametrelerinin etkisinin belirlenmesi
Determine the effect of some cultivation parameters in the development of microalgae for biodiesel production
- Tez No: 312009
- Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ GÜRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Ziraat, Energy, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Geçmiş dönemde yapılan araştırmalar, dizel yakıtına göre sera etkisini %40 oranında azaltan, tarımda yeni fırsatlar sunduğundan dolayı hızla yayılan, bitkisel ve hayvansal yağ kökenli alkil esterleri ön plana çıkarması ve sağladığı avantajlar nedeniyle birçok ülkede yasal olarak vergiden muaf tutularak üretimi ve tüketimi arttırılan Biyodizel, maalesef ülkemizde üretimindeki ÖTV artışları, üreticileri sadece dağıtım firmalarına satış yapabilir hale getirmiştir. Dağıtım şirketlerinin alım zorunluluğunun olmaması ayrıca genel anlamda tarım maliyetlerinin yüksekliği gibi faktörler eklenmesiyle de biyodizel cazibesini kaybetmiş ve üniversitelerin ilgili bölümlerinin yaptıkları araştırmalar ölçüsünde ilerleyebilmiştir.Son dönemlerde yapılan araştırmalar ise, ekosistemde CO2/O2 dönüştürücüsü ve biyokütlenin birinci üreticileri konumunda olan, mavi, kırmızı, yeşil vb. renklerde alg kültür sistemleri üzerine yoğunlaşmıştır. Algler üzerinde yapılan araştırmalar ise, yetiştiricilik ve yakıt olarak kullanılabilirliği başlıkları altında sürdürülmektedir.Bu çalışmada, Palmellopsis muralis ve Dunaliella salina türlerinin farklı dalga boylarına sahip renkli ışık kaynakları kullanarak 24 saat aydınlanma süresine tabi tutularak sabit ışık şiddeti altında yetiştirme parametreleri incelenmiştir. İkinci denemede beyaz ışık kullanılarak farklı aydınlanma sürelerinde yetiştirme parametreleri olan hücre sayısı, pH, tuzluluk ve iletkenlik değerleri ölçülmüş ve incelenmiştir. Üçüncü deneme olan sıcaklık denemesinde yine aynı şekilde beyaz ışık kullanarak ve sabit ışık şiddeti altında, sırasıyla 21 oC, 28 oC ve 35 oC'daki yetiştirme parametreleri incelenmiştir. Son olarak beyaz ışık kaynağı kullanılarak ve 12 saat aydınlık ve 12 saat karanlık periyotlar içerisinde, farklı ışık şiddeti uygulanarak, hücre sayıları, pH, tuzluluk ve iletkenlik değerleri incelenmiş ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research studies in the past focusing on finding new energy sources, were based on biodiesels which reduce the greenhouse effect by 41 % when compared with diesels. Due to this fact, many contries in the world have exempted biodiesel from taxes and encouraged their production and consumption. However, in Turkey, increase in production taxes, and because the producers can only sell their products to distribution firms, the attractiveness of biodiesel has decreased tremendously and could only been developed to the limits provided by the studies of related departments of the universities.The recent research studies focused on alg cultures which are blue, red, green in color and are transforming CO2 to O2 in the ecosystem. The research studies on algs are implemented under two topics which are namely alg production and possibilities of using algs as fuel.In this study, species of Dunaliella salina Palmellopsis muralis and colored light sources with different wavelengths using the 24-hour period of enlightenment, subjected to constant light intensity of cultivation under the analyzed parameters. The second experiment using white light illumination of different periods of growth parameters, cell number, pH, salinity and conductivity values were measured and analyzed. The third attempt, the temperature in the same way using white light and under constant light intensity, respectively, 21 ° C, 28 ° C and 35 oC'daki growth parameters were investigated. Finally, using white light source and 12 hours light and dark periods within 12 hours, applying a different light intensity, cell numbers, pH, salinity and conductivity values were analyzed and compared.