Fındık kurdu [Curculio nucum (L.)]'nda ilaç uygulama etkinliğinin iyileştirilmesi
Improving of pesticide application effectivinies the nutweevil [Curculio nucum (L.)]
- Tez No: 312010
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇİLİNGİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada fındık (Corylus avellena L) bahçelerinde ana zararlı konumunda olan fındık kurdu [Curculio nucum (L.)]'na karşı kimyasal mücadele kapsamında farklı pülverizatör tipleri ile düşük hacim uygulama teknikleri ve düşük doz oranlarında uygulamalar yapılmıştır. Her pülverizatör tipi için iz maddesi uygulamaları ile önemli pülverizasyon karakteristikleri belirlenmiştir. Altın Amiral 25 EC Bitki Koruma Ürünü ile biyolojik etkinlik çalışmaları yürütülmüştür. Çalışmalar 2008 ve 2009 yıllarında Samsun İli Terme ve Atakum İlçeleri'nde yapılmıştır.Denemelerde sırt atömizörü, hava akımlı döner diskli memeli sırt atomizörü ve soğuk sisleme makinası kullanılmıştır. Fındık ocağı yatay (alt, orta, üst) ve düşey konumda (dış, orta, merkez) farklı bölgelere ayrılarak ilaç dağılım düzgünlüğü, penetrasyon, kalıntı ve kayıplar belirlenmiştir. Pülverizatör tiplerine bağlı olarak fındık ocağının farklı bölgelerinde kalıntı ve norm değerlerinin değiştiği tespit edilmiştir. Pülverizatör tiplerine göre biyolojik etkinlik denemeleri kafes ve parsel uygulamaları olarak yürütülmüştür. Denemelerde tam doz, ¾ doz, ¼ doz oranları ile sırt atömizöründe 100 l/da, hava akımlı döner diskli memeli sırt atomizöründe 20 l/da ve soğuk sisleme makinasında 10 l/da norm değerleri uygulanmıştır. Her üç pülverizatör tipinde tam dozda en yüksek oranda ve ¾ doz oranında ise % 90'ın üzerinde biyolojik etkinlik sağlanmıştır. Hava akımlı döner diskli memeli sırt atömizörü ile soğuk sisleme makinasının uygulamada su miktarında tasarruf ve işgücünde kolaylık sağlaması nedeniyle alternatif pülverizatör olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, applications of low volume technique and low dose with different sprayers were made against Curculio nucum L.: (Coleoptera: Curculionidae) that is the main pest in the hazelnut orchards. Important spraying characteristics were determined with tracer experiments for different sprayers. The studys of biological efficiency were conducted to Altın Amiral 25 EC between 2008 and 2009 in Terme and Atakum Towns of Samsun.In the experiments, knapsack mistblower, knapsack mistblower with rotary atomizer and fogging machine were used. Hazelnut tree was separated to locations of horizontal (bottom, middle, upper) and vertical (outside, center, inside) and pesticide distribution, penetration, tracer deposition and drifts were determined. Changes of the tracer deposition and spraying rate were determined according to the types of sprayer in different locations of hezalnut tree. The experiments of biological efficiency were conducted in applications of cage and plot. In the experiments, full dosage, ¾ dosage, ¼ dosage applications were used. 100 l/da, 20 l/da and 10 l/da spraying rates were applied respectively for knapsack mistblower, knapsack mistblower with rotary atomizer and fogging machine. For the whole sprayers the highest biolocigal efficiency with full dose and % 90 biolocigal efficiency with ¾ dose were provided. It was concluded that both knapsack mistblower with rotary atomizer and fogging machine can be alternative sprayers since they provide water economy and labor facility.