Sanal çizgi doğrulama imge işleme yöntemi kullanarak balastro noktalari bulunan eski kadastral haritalarin sayisallaştirilmasi ve onarilmasi
Digitization and restoration of cadastral maps that contain null circles as nodes using virtual line validation image processing techniqe
  1. Tez No: 312024
  2. Yazar: ALİŞAN BALKOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI GÖKHAN İLK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada ada/parsel köşe noktalarında içi boş yuvarlaklar (balastro noktası) bulunduran kadastral haritaları (pafta) operatörün bir CAD yazılımı kullanarak elle vektörlemesine, otomatik/yarı otomatik vektörleme yaparak destek olması hedeflenen ?Sanal Çizgi Doğrulaması? yöntemi geliştirilmiştir. Sanal çizgi doğrulama yönteminde öncelikle ?Moore Komşuluk Takibi? yöntemi ile içi boş yuvarlaklar olan ve ada/parsel köşe noktalarını oluşturan balastro noktaları bulunmuştur. Ada/parsel kapalı alanlarının bulunması için gerekli olan, balastro noktaları arasındaki topolojik ilişki, bir balastro noktasından çıkan çizginin doğrultusu ve çıkış açıları bulunup, bu açı aralığı içindeki balastro noktaları arasında çizgi kontrolü ve doğrulaması yapılarak gerçekleştirilmiştir. Bu sayede piksel bazlı çizgi takip ve Hough tabanlı çizgi bulma yöntemlerine göre daha verimli çalışan ve anlamlı sonuçlar üreten bir sistem gerçekleştirilmiştir. Balastro noktalarının bulunmasında ortalama %91.56, ada/parsel sınırlarını oluşturan çizgilerin bulunmasında ortalama %79.1 başarım sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study a novel automatic/semi automatic vectorization method called ?Virtual Line Validation? is developed to help operators who manually vectorize cadastral maps, which contain null circles as nodes of parcels, using CAD software. In virtual line validation method firstly nodes which represent parcel edges are found by Moore Nieghbourhood Tracing algorithm. Topological links that are essential for extraction parcel regions are resolved by identifying direction and angle of line connected to node under test and validating lines connected to other nodes which are inside angle interval of node under test, using virtual line valitadion method. In this manner an algorithm is developed which is efficient and producing meaningful results than generic line tracing and Hough based line recognition methods. The avarage success rate for finding vertices of parcels is %91.56 and the avarage success rate for finding border lines of parcels is %79.1.