Haberleşme uydu almaçlarında oluşan spektral büyümenin ve SCPC kanalların C/I performansları üzerindeki etkisinin simülasyonu
Simulation of spectral regrowth in communication satellite receivers and its effects on the SCPC channels' C/I performances
- Tez No: 312027
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT HÜSNÜ SAZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Doğrusal olmayan karakteristiğe sahip aktif RF ekipmanlarının sebep olduğu ara modülasyon bozulması olgusu uydu haberleşme sistem performansı üzerinde önemli olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Haberleşme sistemlerinde kullanılan sinyaller genel olarak veri sinyalleri ile modüle edilmiş çoklu taşıyıcılardır. Haberleşme uydu alıcılarında olduğu gibi, doğrusal olmayan bu ortamlarda ilerleyen taşıyıcı sinyallerin sayısı arttıkça ara modülasyon bozulma analizi daha da karmaşıklaşmaktadır. Frekans spektrumunun kısıtlı olması ve yörüngede diğer kaynakların eksikliği dikkate alındığında, tüm uydu kanallarından etkin ve kesintisiz haberleşmenin sağlanması ve herhangi kanal kaybının önlenmesi için uydu kanal performansları hassas bir şekilde incelenmelidir.Bu tez çalışmasında ara modülasyon olgusu incelenmekte ve haberleşme uydularında giriş aşamasında kullanılan geniş bant alıcıların yapısal özelliklerinden kaynaklanan ara modülasyon sinyal bozulmalarının uydu haberleşme kanallarının C/I performansları üzerindeki etkisinin hesaplanması ve simülasyonu için pratik bir araç sunulmaktadır. Bu araç ile yakın bantta çalışan eş-konumlu uyduların etkisi de simülasyonda hesaba katılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Intermodulation distortion phenomena caused by the nonlinear characteristic of active RF equipments is a significant source of system impairment in satellite communications. Signals travelling through telecommunications systems are usually multiple carriers modulated by information signals. If the number of carriers passing through a nonlinear medium increases, which is the case in communications satellite receivers, the analysis of the intermodulation distortion becomes more and more complex. Considering the scarcity of frequency spectrum and other resources in orbit, satellite channel performances should delicately be examined in order to ensure efficient and uninterrupted communications through all channels and avoid any channel failure due to intermodulation phenomena.This thesis investigates the intermodulation phenomena and presents a practical tool for calculating and simulating the effect of intermodulation signal distortion occuring within the wideband satellite receivers placed at the communication payload input section and C/I performances of each satellite channel. With this tool, the effect of the existence of a collocated satellite system operating in an adjacent frequency band can also be calculated.