4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'na göre ilgili yüklenicinin ihaleye girişi, yapım süreci ve çıkabilecek sorunlara çözüm önerileri
The interested contractor?s participation in a tender, building process and solution suggestions for the possible problems according to the Law no 4734 Government Contracts Law
  1. Tez No: 312163
  2. Yazar: YÜKSEL AYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ADANUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışmasında kamu ihaleleri ile devlete iş yapacak özel firmaların işin yapım aşamaları anlatılmaktadır. Bu aşamalarda yüklenicinin karşılaşabileceği sorunlara ve çözüm önerilerine değinilmiştir. Çalışma süresince farklı kamu ihaleleri ve yapım incelenmekte, yüklenici firmanın karşılaşabileceği sorunlara çözüm önerileri getirilmektedir. Çalışma içeriğinde idarece işin ihaleye çıkışı ile birlikte ihale seçiminde yaklaşık maliyet hazırlanmasında sözleşme yapım ve işin tesliminde birçok sorunun göz ardı edildiği gözlenmektedir. Günümüzde kamu ihalelerinde eşit rekabet ortamının oluşabilmesi için idarelerin tüm ihale sürecini denetleyen bir birim oluşturması gerektiği ve bu birimin ihaleyi yöneten idareden bağımsız olması gerektiği düşünülmektedir. Kamu ihalelerinde ortaya çıkan sorunlar gün geçtikçe artmakta ve çözümleri zorlaşmaktadır. Sonuç olarak bu sorunlar kaliteyi düşürmekte ve süreci uzatmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study the business stages of private firms carrying out work for the government via government contracts are mentioned .The problems faced by the contractors and the solution suggestions are dealt with accordingly. Throughout the study different government contracts and buildings are analyzed and the solutions for the problems came up against by the contractor firms are put forward. In the content of the study it is observed that with the administrators? participation in tender many problems related to the choice of contract, making out the approximate cost, treaty, building and the delivery of the work are ignored. At the present day it is believed that administrators are to establish an agency to check all the process of contracts and make sure this agency is independent of administrators managing the process so that a truly competitive climate is set up. The problems arising in the government contracts are increasing day by day while finding out solutions is getting hard. As a result these problems either decrease the quality or extend the process.