Türkiye'deki çevre yönetimi ve çevre mevzuatının Trabzon ilindeki işleyişinin araştırılması
Investigation of the operation of Turkish environmental management and environmental legislation in Trabzon province
  1. Tez No: 312166
  2. Yazar: SAFİYE DORUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ÜÇÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Özellikle 1970li yıllardan sonra insanoğlunun göz ardı edemeyeceği boyutlara ulaşan çevre sorunları konusunda ülkeler ulusal ve uluslararası boyutlarda çözüm arayışlarına gitmektedirler. Çevrenin yönetilebilir bir kavram oluşu ve çevrenin öneminin giderek artması nedeniyle çevrenin korunmasına, sürdürülebilir yönetimine ve kirliliğin önlenmesi veya asgari düzeye indirilmesine ilişkin küresel ve bölgesel çapta çalışmalar önemi artarak devam etmektedir.Avrupa Birliği uyum sürecinde Türk çevre mevzuatı ile Avrupa Birliği mevzuatının uyumlaştırma çabaları devam etmektedir. Bu kapsamda ulusal mevzuatta geniş çaplı değişikliklere gidilmiştir. Tez çalışmasının birinci bölümünde ülkemizdeki çevresel örgütlenmede kurumsal yapılanma, ?Çevre ve Şehircilik Bakanlığı?nın teşkilat yapısı, görevleri ve yetkileri, kalkınma planları ve yasalar incelenmiştir. Üçüncü bölümünde, Türkiye geneli ve Trabzon İli çevre sorunları boyutlara ayrılarak incelenmiş, çevre mevzuatının ve yönetimi çalışmalarının Türkiye genelinde ve Trabzon İli'ndeki işleyişi irdelenmiştir. Trabzon'da çevre yönetiminin mevzuatla örtüşen ve örtüşmeyen tarafları; çevre sorunlarının çözümündeki gerekliliklerin tam olarak veya gerektiği gibi sağlanamaması; mali imkânsızlıklar, personel eksiklikleri, denetimsizlik veya denetimlerin yaptırım güçleri, halkın bilinç düzeyi, kurumsal eksiklikler, sorunları tam olarak ortaya koyan envanterlerin oluşturulamaması gibi sorun alanlarından kaynaklandığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Countries seek solutions in national and international dimensions regarding environmental problems attained the serious dimensions that cannot be ignored by human beings especially after the 1970s years. Because of the fact that environment is a concept to be manageable and its importance increase with time, studies increasingly continue in global and regional scale about protection and sustainable management of environment and also prevention of pollution or degradation to minimum level.In the process of harmonization with Europe Union, the Turkish environmental legislation with the Europe Union legislation harmonization efforts are ongoing. In this context, large-scale changes in national legislation came into force. In the first section of the thesis, institutional structuring in environmental organization in Turkey, organizational structure, duties and authorities of the ?Ministry Environment and Urbanism?, development plans and laws were examined. In the third section, environmental problems were divided into dimensions and examined. The functioning of environmental legislation and management works in Turkey and Trabzon Province were examined. In the third section, environmental problems were divided into dimensions and the functioning of environmental legislation and management works in Turkey and Trabzon Province were examined. It was concluded that overlapping and nonoverlapping parts with legislation of environmental management in Trabzon is because of problem areas like not being provided requirements for the solution of environmental problems in the province of Trabzon neither exactly nor as needed, financial imposibilities, deficiencies in staff, unrestraint or weakness of the power to make inspections, level of public awareness, institutional deficiencies and not being able to form inventories those reveal fully problems.