4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'na göre yapım işlerinin sözleşme imzalanıncaya kadar geçirdiği süreçler ve çıkabilecek sorunlar
According to Public Procurement Law which numberede as 4734, the process of construction works which till the contract signed and potential problems during the process
- Tez No: 312165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKET ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu Çalışma Kamu Kurumlarının ihale için kullandıkları 4734 ve 4735 sayılı kanunlarının; ihaleye çıkartma aşamasından sözleşme imzalamaya kadar olan sürecin anlatımını içermektedir. Bu süreçler kısa olarak anlatılmış ve daha sonra bu süreçlerde çıkabilecek sorunlara değinilmiştir. Çalışmanın oluşması için değişik kaynaklarla birlikte kamu kurum ve kuruluşlarının işleri incelenmiş ve bu kurumlarda çalışan kişilerin tecrübelerine de başvurulmuştur.Çalışma başlangıcında ihale sürecinde yeni görev alacakların kanun ve yönetmeliklerin çok oluşu ve sürekli ihtiyaçlara göre değişiminden kaynaklı olarak adaptasyon sorunundan dolayı süreçlerle ilgili sorunların yaşandığı da gözlemlenmiştir.Değişen gelişen dünya ile kanunlarında değişime uğraması şart olduğundan; gerek konu incelenirken eksik kalan yönler gerekse çıkabilecek sorunlara karşı gerekli değişimlerin ilgili kurumlar tarafından yapılması gerekliliği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study covers the laws for Public Procurement Law which numbered as 4734; the law includes that the time passed during the tender conditions are decided, and the time used till the deal is closed. These processes are shortly explained, and then potential problems are mentioned during these processes, as well. In order to form up this study, several different sources and the work of civil foundations are examined, and experiences of employees in these foundations are taken.In the beginning of the study, it is observed that during the tender process, new applicants have several problems about the process due to the existence of many directories and adaptation problems depending on continuously changing conditions.In such an evolving and growing world, it is a necessity that the laws will change, too; either to prevent the problems during the subject is examined or to prevent further obstacles, it is understood that necessary changes should be performed by authorized corporations.