Kimyasal tankerlerin maliyet analizi ve optimum boyutlarının belirlenmesi
Cost analysis of chemical tankers and determination of the optimal dimensions
- Tez No: 312190
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Sürekli artan dünya ticaret hacmine bağlı olarak, deniz taşımacılığı sektörü de hızla gelişmektedir. Deniz taşımacılığı sektörünün en önemli kollarından biri olan kimyasal tanker taşımacılığı da bu gelişmeye paralel olarak, günden güne artmaktadır. Ticarette asıl olan karlılıksa, küresel rekabet koşulları içinde karlılığı maksimize edebilmenin birinci koşulu, minimum maliyete inşa edilen gemi filosuna sahip olmaktan geçmektedir.Bilindiği gibi gemi inşa projesi, mühendislik açısından ele alınan onlarca birbirine bağımlı parametrenin optimize edilmesiyle oluşur. Bir projenin hayata geçirilmesi; ancak onun maliyet açısından ekonomik olmasıyla mümkündür. Gemi inşa projeleri de yüksek finansman gerektiren projeler olduklarından; bu projelerin maliyet analizinin ayrıntılı bir şekilde yapılarak, hem inşa sürecinde hem de işletme sürecinde minimum maliyete sahip gemilerin inşa edilmesi, temel mühendislik problemidir. Diğer taraftan küresel ekonomik sistem içinde günden güne yaşanan fiyat dalgalanmaları, ortaya konulan gemi inşa projelerinin maliyetlerinin ön dizayn aşamasında olabildiğince hassas bir şekilde belirlenmesini zorunlu kılmaktadır.Bu tez çalışmasında, 30000 DWT'dan küçük kimyasal tankerlerinin ana boyutlarının, güçlerinin, ağırlık bileşenlerinin ve maliyetlerinin öngörülmesi amacıyla yaklaşık formüller türetilmiştir. Yakın zamanda inşa edilen gemi bilgileri kullanılarak elde edilen bu formüllerden yararlanılarak, sistematik analiz yöntemiyle farklı hız ve DWT'a sahip kimyasal tankerlerin minimum inşa maliyetine göre optimum boyutlarının belirlenmesi için bir yaklaşım sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Maritime transportation sector is rapidly growing depending on the globally increasing World trade ratio. Chemical tanker shipping, which is one of the most important branch of maritime transportation, is increasing in parallel with this development. Whether the aim in trade is profitability, in the competitive market, the first condition of maximising profitability is to own a fleet that was built with minimum cost.As is well known, ship building project consists of many interdependent parameters to be optimized in terms of engineering. Implementation of a project is possible when it is financially economical. Since ship building projects require high levels of financing; making detailed cost analysis of these projects and building ships with minimum cost at both building and business process is the basic engineering problem. On the other hand, price fluctuations daily seen in the global economic system, necessitates to define the costs of ship building projects as accurate as possible at preliminary design level.In this thesis, approximate formulas are derived in order to estimate the main dimensions, weight components and costs of the chemical tankers which are less than 30000 DWT. Utilizing these obtained formulas with systematic analysis method, an approach is presented in order to determine the optimal dimensions based on minimum building costs of chemical tankers which has different speed and DWT.