Long term evolution (LTE) performance analysis
Uzun vadeli evrim performans analizi
- Tez No: 312212
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. BÜLENT BOLAT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2012
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 73
Özet
Son 20 yıla bakıldığında mobil ağlar, telekomünikasyon dünyasındaki değişim ve gelişimleri tetiklemektedir. Ses haberleşmesine ek olarak data kullanımı günden güne artmaktadır. Son zamanlarda mobil ağlardaki data kullanımının artışı ve çevrimiçi oyun, mobil TV, kesintisiz içerik gibi uygulamaların ortaya çıkması, üçüncü nesil mobil iletişim ortaklık projesini (3GPP), Uzun Vadeli Evrim (LTE) teknolojisi konusunda çalışmaya yönlendirmiştir. LTE, Evrensel Mobil İletişim Sistemi (UMTS)`nin gelişmiş hali ve kullanıcı beklentilerine göre yüksek kalitede çoklu ortam servisleri sağlamayı mümkün kılan bir teknolojidir. LTE, UMTS ve Yüksek Hızlı Paket Erişimi (HSPA) gibi sistemlere göre önemli gelişimler vaadetmektedir. Yüksek veri indirme ve yükleme hızları, daha düşük gecikme ve daha basit ağ mimarisi LTE`nin getirdiği yeni ve önemli özelliklerdir. Bu tezde LTE performans analizi simülasyonları sunulacaktır. Farklı paramatrelerin ve diğer faktörlerin etkisi araştırılacaktır. Performans analizi sonuçları, Blok Hata Oranı (BER) ve veri ye karşı Sinyal-Gürültü (SNR) oranına göre gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
Mobile networks have triggered advances and changes in telecommunications world over the last two decades. In addition to the voice communication, the data usage has grown day by day. The recent increase of the data usage in mobile networks and appearance of new applications such as online gaming, mobile TV, streaming contents have greatly motivated the 3rd Generation Partnership Project (3GPP) to work on the Long Term Evolution (LTE). 3GPP LTE is the evolution of the Universal Mobile Telecommunications System (UMTS) which will make possible to deliver high quality multimedia services according to the users' expectations. LTE offers many significant improvements over previous technologies such as UMTS and High-speed packet access (HSPA). Higher downlink and uplink speeds, lower latency and simpler network architecture are among the new and important features that are provided in LTE. In this thesis, the simulations for the performance analysis of LTE are presented. The effects of different parameters and other factors are investigated. The performance analysis results are shown in terms of Block Error Ratio (BLER) and Throughput versus Signal-to-Noise Ratio (SNR).