Beşiktaş Kız Lisesi (Çırağan Sarayı Harem Dairesi) koruma ve restorasyon sorunları üzerine bir araştırma
Beşiktaş High School for Girls (Harem of the Ciragan Palace) a research for its corservation and restoration
- Tez No: 312213
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
19. Yüzyılda batılılaşma etkisi altındaki Osmanlı Devleti birçok alanda olduğu gibi mimaride de Avrupa'daki bazı anıtsal yapıları örnek almıştır. 19. yy.'da saray mimarı Serkis Balyan'a inşa ettirilen ve günümüzde Beşiktaş Kız Lisesi binası olarak kullanılan Çırağan Sarayı Harem Dairesi, tarihsel değeri ve mimari özellikleri ile dönemini yansıtan korunması ve incelenmesi gereken değerlere sahip nitelikli bir yapıdır.Daha önce çeşitli araştırma ve bilimsel çalışmalara konu olan ve 1992 yılında restorasyonu yapılarak günümüzde otel olarak kullanılan Çırağan Sarayı yapılarından Harem Dairesi (Beşiktaş Kız Lisesi) hakkında kapsamlı bir çalışma bulunmamaktadır. Ayrıca bu yapı ile ilgili bilgi ve belgeler sınırlıdır.Bu nedenle çalışmada Çırağan Sarayı Harem Dairesi'nin (Beşiktaş Kız Lisesi) bulunduğu bölge ve yapının günümüzdeki durumu, 19. yy.'da İstanbul'da inşa edilen diğer saray yapıları ve harem daireleri ışığında incelenmiştir.Giriş bölümünde, konu ile ilgili kaynaklar, çalışmanın amacı ve kapsamı hakkında bilgi verilmiş ve Çırağan Sarayı Harem Dairesi genel olarak tanıtılmıştır.Çalışmanın ikinci bölümünde Beşiktaş İlçesi'ndeki yerleşimin tarihçesi hakkında bilgi verilmiştir.Üçüncü bölümde ise 19. yy.'da İstanbul'da inşa edilen diğer saray yapılarının haremleri karşılaştırma yapmak amacıyla incelenmiştir.4-7 bölümlerde ise Beşiktaş Kız Lisesi'nin (Çırağan Sarayı Harem Dairesi) rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin bilgilerine yer verilmiştir.Restorasyon önerisinde yapılan tespitler ve toplanan veriler değerlendirilerek, mimari mirasımızın bir parçası olan bu yapının gelecek kuşaklara özgünlüğünü koruyarak aktarılabilmesi için yapılması gerekenler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ottoman Empire under influence of westernization in 19th Century took some patterns about monumental building as many fields. Çırağan Palace Harem Department which was made Serkis Balyan build and was used as Beşiktaş Girls? High School in this time is a monumental building which reflect its age with historical values and architectural features and needs to be investigated and to be protected.It hasn?t been a detailed research Çırağan Palace Harem Department (Beşiktaş Girls? High School) which is a model to various scientific researches and works before. Besides information and documents about this building are limited.Therefore in this study it is observed the Çıragan Palace Harem Department's (Beşiktaş Girls? High School) current status with it's region under the influence of the other 19 th century palace buildings and harem department which were built in İstanbul.In the introduction part, it had been given information about aim of the research and Çırağan Palace Harem Department has been presented in general.In the second part of the research, it had been given information about historical and geographic features of Beşiktaş Township.In the third part, 19 th century Harems of other palace buildings which were built in İstanbul had been examined to make comparisons in detail.In the parts 4 from 7, there were given Çırağan Harem Department?s information of survey drawing, restitution and restoration projects.Determination and information at the restoration proposal has been evaluated and it has been insisted about what to do for transmitting to future generations while preserving the authenticity of this building which is a part of our architectural heritage.