Psoriasis vulgarisde puva tedavisi öncesi ve sonrası nötrofil fonksiyonlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 31225
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Psoriasis, oldukça sık görülen, eritemli, sedef rengi skuamlı pla- darla karakterize, kronik inflamatuar bir deri hastalığıdır. Etyopatoge- rıezi üzerinde yoğun çalışmalar yapılmasına rağmen halen kesin sonuca varılmamıştır. Son zamanlarda araştırmalar, psoriasisde erken histopatolojik bulgulardan biri olan nötrofil kemotaksisi üzerinde yoğunlaşmakla birlikte görüşler daha çok hastalığın aktif döneminde nötrofil kemotaksisinde anlamlı bir artışın olduğunu desteklemektedir. Psoriasisin etyopatogenezi tam açıklığa kavuşmadığı için tedavide farklı mekanizmalarla etki gösteren değişik prosedürler kullanılmaktadır. Yay gın kullanım alanı bulan ve etkili bir tedavi yöntemi olan PUVA foto- kemoterapisi, temel olarak DNA sentezini inhibe ederek etki gösterir. Ancak etyopatogenezde rolü bilinen nötrofil kemotaksisine etkisi konu sunda açıklık yoktur. Bu amaçla tedavi görmemiş aktif dönemdeki 10 hasta ve stabil dönemdeki 10 hasta ile PUVA tedavisi alan 20 kişilik hasta grubunda nötrofil fonksiyonlarını değerlendirmek amacıyla nötrofil kemotaksisi, random migrasyon ve kemotaktik indeks gibi nötrofil fonksiyon parametreleri modifiye Boyden Chamber metoduyla değer lendirildi. Stabil dönemdeki olgularda nötrofil fonksiyonlarında herhangi bir değişiklik saptanmazken aktif dönemdeki olgularda nötrofil kemotaksi sinde artış saptandı. PUVA tedavisi ile hastalığın kontrol altına alındığı olgularda ise; nötrofil fonksiyonlarında aktif olgulara göre değişiklik bu lunmazken, stabil dönemdeki olgulara göre nötrofil kemotaksisinde ar tış saptandı. Sonuçlarımız nötrofil kemotaksisinin bir aktivasyon parametresi olarak göz önüne alınabileceğini, PUVA tedavisinin ise inf- lamasyon mediatörleri üzerine olan muhtemel etkisi ile nötrofil fonksi yonlarını değiştirebileceğini düşündürmüştür. - 36
Özet (Çeviri)
SUMMARY Psoriasis, is a quite frequently seen, chronic inflamatory skin di sease, characterized by erythema and silvery colored scaly plaques. Al though several studies subjected on the etiopathogenesis of the disease were carried out, there has been no conclusion yet. Recently, researches were focused on intraepidermal accumulation of polymor phonuclear leucocytes which was one of the earliest histological char acteristic feature of psoriasis lesions. Besides, it's of interest that the highest chemotactic values have been noted in patients in the activa ted state of the disease. Because of the etiopathogenesis of the di sease was still not clear, several therapy procedures that effects with different mechanisms were used. PUVA photochemotherapy, by having a worldwide distribution and effecting basically by inhibiting DNA syn thesis is a very effective therapy method. However, the mechanism that PUVA acts on neutrophil chemotaxis is not known. On this pur pose, the neutrophil chemotaxis, random migration and chemotactic index were studied with modified Boyden Chamber method on 10 pa tients in the activated state, 10 patients in the stabilised state and 20 patients who have taken PUVA therapy. There is no statistically significant difference in neutrophil func tions of the patients in the stabilized state, while a significant in crease in the neutrophil chemotaxis of the patients in the activated state is observed. The patients that has taken PUVA therapy showed a sufficient clinical inprovement. There is no significant difference in neutrophil functions between the patients in the activated state and the patients that has taken PUVA therapy. On the other hand, a significant in crease in neutrophil chemotaxis is observed between the patients in the stabilized state and the patients after PUVA therapy. Our results, give rise to thought that neutrophil chemotaxis can be accepted as an activation parameter, however PUVA therapy, with exerting a possible effect on inflammation mediators, may lead to alte rations in the neutrophil functions. - 37 -