Mobile blood donation logistics: Case for Turkish Red Crescent
Gezici kan bağışı lojistiği: Türk Kızılayı uygulaması
- Tez No: 312252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR YETİŞ KARA, DOÇ. DR. MEHMET RÜŞTÜ TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kan nakli birçok tıbbi islemin en önemli kısımlarından biridir. Mevcut durumda, nakiliçin ihtiyaç duyulan kan ancak gönüllü bagıslarla saglanabilmektedir. Dolayısıyla, kanbagısı sistemini verimli bir sekilde isleyebilecek sekilde yeniden tasarlamak büyük önemarz etmektedir. Bu çalısmada, Türk Kızılayı için, toplanan kan miktarını artırmakamacını güden bir kan toplama sistemi tasarlanmıstır. Tasarlanan sistem ayrıcaoperasyon maliyetlerini de ikincil bir amaç olarak degerlendirerek büyük miktarda kanınmakul maliyetlerle toplanabilmesini saglamayı hedeflemektedir.Mevcut sistemde Türk Kızılayı belirli aktivitelere(fuarlar, üniversite festivalleri vb.) kantoplama araçlarını göndermekte, bu araçlar ilgili günün sonunda, toplanan kanınbozulmaması için, topladıkları kanı belirli bir depoya götürmektedir. Kanın 24 saatlikdayanma süresini göz önünde bulundurarak bu sekilde tek bir noktaya günlük turlardüzenlenmesi sistemin yapısının bir geregi olarak görülebilir, fakat lojistik maliyetleriaçısından bakınca verimli degildir. Önerilen sistem, var olan kan toplama araçlarınınyanı sıra bir transfer aracının da sisteme eklenmesi ile her günün sonunda mobil kantoplama araçlarını ziyaret edip toplanan kanı kan merkezlerine tasımasını, böylece kantoplama araçlarının turlarına depoya günlük geri dönüsler olmaksızın devamedebilmelerini saglamaktadır. Kan toplama araçlarının duraklarına, her duraktabeklenecek süreye kan toplama araçlarının ve transfer araçlarının rotalarına karar verenbir matematiksel model gelistirilmistir. Literatürde bütün bu kararları beraber kapsayanbir çalısma bulunmamaktadır. Dolayısıyla, Seçici Araç Rotalama Problemi(SARP) için,Girisik Turlu SARP adında yeni bir version tanımlanmıstır. Ayrıca, aynı problem için 2asamalı, tamsayılı programlama tabanlı bir sezgisel algoritma gelistirilmistir. Buyöntemlerin performansları, Ankara'da geçmis kan toplama verileri kullanılarak testedilmistir. Ek olarak, stanbul Avrupa Yakası'nın Cografi Bilgi Sistemi verisikullanılarak bir test problemi daha yaratılmıstır. Eniyi çözümlerin, toplanan kan miktarıve lojistik maliyetine baglı Pareto Kümesi hesaplanmıs ve son olarak da bazı önemliparametreler üzerinde duyarlılık analizi gerçeklestirilmistir.
Özet (Çeviri)
Blood transfusion is one of the most critical operations in various medical interventions.Currently, the only authorized way of securing the required blood for transfusion isthrough voluntary donations. For this reason, reorganizing blood donation operations tocreate an operable and efficient system is of utmost importance. In this study, a mobileblood collection system is designed for Turkish Red Crescent (TRC) to increase bloodcollection levels. This design also takes into account operational costs as a secondobjective so as to aim the collection of large amounts of blood at reasonable cost. In thecurrent system, TRC has bloodmobiles that perform independent direct tours to certainactivities (fairs, college fests etc.), but at the end of each day, they bring the collectedblood to a designated depot to prevent its spoilage. Considering blood?s considerablyshort shelf-life of 24 hrs, these direct tours may seem justifiable yet they are not efficientin terms of logistics costs. The proposed system consists of classic bloodmobiles and anew vehicle ? called the shuttle ? which visits the bloodmobiles in the field and transfersthe collected blood to the blood centers, so that bloodmobiles can continue their tourswithout having to make daily returns to the depot.A mathematical model is developed to determine the stops of bloodmobiles, the durationof each visit as well as the tours of the bloodmobiles and the shuttle. In the literature, astudy that covers all these decisions does not exist. Therefore, a new extension ofSelective Vehicle Routing Problem (SVRP) is defined, called SVRP with IntegratedTours. Also, a 2-stage IP based heuristic algorithm is developed for the same problem.The performances of these methodologies are tested on the data set obtained from pastblood donation activities in Ankara. In addition, GIS data of the European part ofIstanbul is used as a constructed test case. The Pareto set of optimum solutions isgenerated based on blood amounts and logistics costs, and finally a sensitivity analysison some important design parameters is conducted.