Evli çiftlerin duygusal zeka düzeyleri ile evlilik uyumlarının karşılaştırılması
The comparison of emotional intelligence levels and marital adjustments of couples
- Tez No: 312338
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmanın amacı, evli çiftlerin duygusal zeka düzeyleri ile evlilik uyumlarını karşılaştırmalı olarak incelemektir.Araştırmanın örneklemi, İzmir, İstanbul, Malatya ve Erzurum illerinde yaşayan 220 evli çiftten oluşmaktadır.Veri toplama aracı olarak Acar tarafından Türkçe'ye uyarlaması yapılan Bar-On Duygusal Zeka Yeteneği Ölçeği ve Kabakçı ve arkadaşları tarafından uyarlaması yapılan Birtchnell Eş Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın analizlerinde tek yönlü varyans analizi, t-testi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; evli çiftlerin duygusal zeka düzeylerinin cinsiyete ve öğrenim durumuna göre farklılık göstermediği, buna karşılık; evli çiftlerin duygusal zeka düzeylerinin, gelir seviyelerine ve evlilik yıllarına göre farklılık gösterdiği bulunmuştur. Ayrıca evli çiftlerin evlilik uyum düzeylerinin cinsiyete, gelir seviyelerine ve evlilik yıllarına göre farklılık gösterdiği, buna karşılık; öğrenim durumuna göre farklılık göstermediği tespit edilmiş ve evli çiftlerin duygusal zeka düzeyi ve evlilik uyumlarının cinsiyete göre; genel ruh durumu alt boyutunda farklılaştığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to compare the emotional intelligence levels and marital adjustments of couples. The sample of the research is formed by 220 spouses who live in İzmir, İstanbul, Malatya and Erzurum. The Emotional Quotient Inventory and Birtchnell Spouse Evaluation Inventory have been used as a data collection instruments. Research data has been analyzed by using SPSS; One-Way Anova, t-test, multiple regression analysis. As a result of the research; there is no significant difference between the level of emotional intelligence and the gender of couples. However it is obtained that the level of emotional intelligence shows significant difference according to the level of education, the level of income and the length of marriage. In addition, it is found that the level of marital adjustment indicates significant difference due to the gender, the level of income and the length of marriage, but in contrary, there is no significant difference that due to the educational levels, and also the level of emotional intelligence and the level of marital adjustment of the spouses indicate significant difference at the sub-dimensions of the general mood due to their gender.